View Single Post
  #10378 (permalink)  
Vechi 17 feb 2014, 12:28:23
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de romanitza Vezi mesajul
cum faci hrisca? eu am cumparat faina de hrisca dar nu stiu cum sa o fac,e conforma in prima faza la Monti?

eu sufar dupa paine..folosesc wassa .
Eu pun hrisca in supa, dupa ce o spal putin, la sfarsit si inchid focul. Daca am patrunjel si ardei le pun si pe alea dupa ce am inchis focul, pentru gust si culoare. Hrisca se umfla cam intr-un sfert de ora si e al dente, iar cand supa e racita complet e fiarta bine. Iar gustul e super ok. E o pseudo-cereala si nu are cum sa nu fie ok cu o supa de legume, fiind intotdeauna integrala.
In ceea ce priveste painea mi se pare ok painea integrala inventata de ceva vreme de Vel Pitar. E mai buna cea pe care o fac eu, dar din lipsa de timp am adoptat-o si acum o place toata lumea din casa. Doua felii la MD sunt suficiente si ca sa iti satisfaci pofta de paine si ca sa aduci in organism grau integral. Iar wasa e de secara asa ca fiind altceva poti alterna.


Citat:
Anterior postat de butterfly30 Vezi mesajul
fetita mea are febra si tuseste (de trei zile), si noi la fel, e ca la nebuni aici. sunt rupta de oboseala. asa ca nu am mai apucat sa va pov ca mi-am luat un aparat rudimentar de germinat,de 28lei. am facut pana acum germeni de ridichi,de fasole mung si iarba de orz verde. cei de ridichi sunt minunati, cativa schimba gustul oricarei salate, ii iubesc. acum imi caut un deshidrator.
Ce varsta are fetita ta? Pentru tuse poti incerca miere cu propolis (asta daca are voie la varsta ei), ceai de ceapa sau ceai de busuioc. Ceaiul de ceapa se face din ceapa intraga, cu invelisul uscat cu tot, care se spala si se taie radacinutele si se fierbe pana scade apa - are gust dulceag si placut daca e cald. Ceaiul de busuioc de face din planta uscata oparita cateva minute si e foarte aromat si bun. Fara zahar sunt de un real ajutor.
Multa sanatate! Super ideea cu aparatul de germinat, nu stiam ca exista.

Ame, Dumnezeu sa-l odihneasca pe batranelul tau, iar tie sa iti dea tot norocul din lume sa pleci mai departe

Am avut un week-end asa si asa, cantitatile au fost ok, dar am mai mancat si ce nu trebuie.
Azi am inceput ziua cu apa cu lamaie, apoi un sandwich cu limba fiarta de vita cu putin mustar, masline, cascaval, cu paine integrala. Si am baut o cafea cu lapte fara zh, si cam o cana de iaurt delicios de 2.8%.
Si am in birou o cioco cu 85% din care am ciugulit o patratica.
Pe mai departe, ma voi stradui sa ma tin tare

Sa aveti o saptamana ok, fetelor!
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Mihaela1006:
Diana D (17 feb 2014), lidiuta (17 feb 2014), Q88 (17 feb 2014), VAmedeea (17 feb 2014)