View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 31 mai 2010, 15:09:11
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnal Gea - o mamica in devenire

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
1. obligatoriu de crescut la calorii sanatoase... Acum esti la inceput...pana in luna a 4a esti oarecum safe...dar dupa va trebui sa papi mai mult caloric,atat ptr tine cat si ptr bebe. Sa nu te trezesti cu doamne fereste cine stie ce lipsuri.... Acu stii cum e am auzit femei care n-au mancat mai deloc sanatos si sarcina/copilul a fost ok... dar te risti? Pai sunt sigura ca pana atunci voi reusi sa cresc. Dar acum pe loc nu prea pot. Imi simt stomacul in gat. Cu timpul incet incet, voi reusi

2. durerile de care spui, sunt normale. DACA cresc in intensitate si duarata ..nu iei nici o pastila si mergi direct la doctor atunci imediat. Eu simteam asa ca-mi se plimba matzele...vaajjj vaaaj... parca mi se rascoleau, dar erau destul de suportabile sa nu iau nimic...daca simti pumnale rau, merci la doctor Pai medicul ginecolog mi le-a dat. A zis ca sunt normale, dar daca devin mai dese sau mai intense, sa iau medicamentul recomandat. Dar deja de 3-4 zile incoace nu ma mai doare asa. Si nici nu am luat medicamentele De obicei seara, cand ma pun in pat ma mai doare, daca am stat in frig sau daca am stranutat una buna inainte Ma omor stranuturile astea. imi sta inima in loc de fiecare data cand stranut una mai sanatoasa

3.nici vorba de asa mult sport. Atentie la urcatul scarilor alora... cu timpul poate e bine sa nu le mai urci....efortul depus va fi mult prea mare. Si ce ai nevoie de greutati??? Vezi ai grija... acum nu vreau sa te sperii ci doar sa-ti atrag atentia sa mai vb si cu doctorul tau problema asta.. dar mama a pierdut sarcina ridicand sacose de cumparaturi... deci nu te juca si mereu consulta doctorul. D`aia zic sa ai mare grija si in alegerea doctorului Inca nu am discutat cu medicul de sport, dar nu ma gandeam sa fac din toate. La lucru oricum trebuie sa urc scarile, asta e. plus ca toaleta e la parter si eu beau 1.5-2l de apa doar la birou, deci urc destul de des scarile. Iar stepper-ul acela, ma gandeam ca undeva la 15-30 minute pe zi, dar facute intr-o ora. Adica 5 minute exercitii, 5 pauza. Nu sunt foarte grele, nu ma solicita foarte mult si pun in miscare muschii picioarelor.

4. eu sunt pro nastere normala ptr tot ce a ce simti ...chiar si durere... in cazul meu, fiind ceva complicatii...chiar au fost dureri!....dar privind acum in urma... nu cred ca exista vreo durere acum care sa nu o suport. Deci nu doar ca sunt niste sentimente unice dar te si "imbarbateaza" ceea ce e bine...zic eu... ca ai nevoie de asta ca sa fi mamica puternica... ca nu stii ce zgubilitic/a o sa ai si ce nazdravanii va face
Cand ar fi ok sa incep sa ma dau inens cu creme? Si ce zone solicita mai multa hidratare? Adica burtica si sanii in primul rand. Dar Fundul, coapsele? ma dau cam o data, de doua ori pe saptamana, dar oare trebuie mai des de atat?

Si inca ceva. Eu inca port tocuri. Nu ma doare spatele, nu ma dor picioarele, dar cand ar trebui sa renunt la ele? Acum e ploios la noi si botinele mele sunt cu tocuri, la fel si pantofii. Iar la birou nu pot veni in tenisi Cand se va mai incalzi voi lua balerinii si fustite, dar pana atunci nu cred ca este vreo problema, nu?

Ma bucur ca imi dai sfarturi si ma sustii Chiar apreciez

P.S. De meniu ce parere ai? Au fost ultimele doua zile inregistrate saptamana trecuta, la alegere. Ce duc lipsa si ce mi-ar mai trebui? Am inceput de ieri sa iau acid folic la recomandarea medicului. Nu spun ca mama mi-a umplut camara de fructe si legume, asa ca nu am de ce sa ma plang si nici nu duc lipsa de ele

Multumesc pentru sustinere
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat