View Single Post
  #116 (permalink)  
Vechi 27 sep 2010, 11:40:34
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnal Gea - o mamica in devenire

Buna fetelor

Vad ca voi sunteti mai active decat mine Eu din pacate sunt ceva mai ocupata cu lucrul zilele astea, dar apuc sa mai citesc catev ceva, dar nu reusesc sa raspund mereu.

Simo, ma bucur pentru baietelul vostru se vede ca e voinic si vioi, chiar daca ti-ai facut griji.

Eu am facut vineri 24 saptamani. Sunt la finalul celui de-al doilea trimestru
Bebe se misca bine de tot, acum daca pune tati mana, simte cum se joaca bebe.
Am fost sambata la o nunta si bebe s-a trezit din ora in ora, pentru ca se schimba muzica A fost amuzant. Am reusit sa dansez pana pe la 2, dar apoi mi s-au umflat picioarele si nu am mai reusit sa stau prea bine in pantofi. E adevarat, am stat toata ziua si toata seara in pantofi cu toc de 8cm subtire (nu aveam alti pantofi de nunta si nu am reusit sa gasesc ceva mai comod in timp util), dar am rezistat bine, daca doar pe la 2 noaptea mi s-au umflat picioarele. Oricum, la fel as fi patit si daca nu eram insarcinata.

Am fost foarte impresonata de cat de atenti sunt oamenii pe care nu ii cunosc cu mine, femeie insarcinata. Toti imi zambeau, imi ofereau scaune, ma serveau mereu cu mancare ori pe unde ajungeam si se uitau la burtica si isi dadeau cu parerea: fetita, baiat A fost frumos. E drept, ieri am stat toata ziua in pat si am primit masaj la picioare Foarte relaxant

Eu miercuri merg din nou la medic si vom vedea ce mai spune doctorul, ce va fi. Toata lumea e deja super-curioasa

Legat de cumparaturi, am cumparat doar patutul pentru bebe (si mobila de camera), si nu m-am putut abtine sa nu cumpar un body cand am fost saptamana trecuta la cumparaturi Am adus de acasa de la parinti cateva jucarii de plus pe care le aveam si am mai primit de la verisoara mea un joc puzzle, dar va fi foarte bun pe la 3-4 anisori E in limba germana

Am mai discutat si cu altii care au bebe si mi-au recomandat sa nu ne avantam din prima la cumpararea diverselor produse. Mi-au dat niste argumente foarte puternice. Depinde de la cuplu la cuplu si de la bunici la bunici. Sunt cazuri cand bunicii doresc sa cumpere ei diverse produse pentru nepotelul/nepotica lor. Daca parintii ar cumpara tot necesarul ei, bunicii nu ar mai putea sa cumpere nimic util, care sa faca copilul fericit. In cazurile cand se poate, bunicii s-au impartit fiecare sa cumpere cate ceva pentru nepotel: carucior, trusou, scaun de masina, scaunel de masa, hainute sau necesarul pentru hranit (biberon, pompa, sticlute, diverse canite sau recipiente). Este bine sa se faca din timp lista cu necesarul si sa se discute deschis cu bunicii sau prietenii, pentru a stii fiecare ce poate sa cumpere, fie inainte de nastere fie la botez. Asa proaspetii parinti vor primi ceea ce puiul lor are nevoie, vor putea sa faca si o mica economie, cei care le ofera sunt multumiti ca au oferit cadouri utile, produsele nu se dubleaza si bebe are de toate Totusi, trusoul de maternitate e bine sa il cumpere parintii, deoarece ei stiu cel mai bine greutatea estimata s marimea copilului, si vor fi pregatiti pentru marele eveniment.

Noi vom face un necesar si vedem ce avem nevoie, cam la ce pret sunt produsele respective (pentru a putea face o planificare) si vom discuta cu parintii nostrii pentru a vedea ce parere au ei Oricum vom cumpara si noi cate ceva, dar macar sa nu fie efortul financiar dintr-o data. Mai ales ca bebe va veni in ianuarie, chiar dupa sarbatori

La noi s-a racit, este frig si ploua afara, dar mie imi este foarte cald in birou, iar sotul sta cu bluza groasa pe el
Ca si schimbari in ultima perioada, foarte mari nu prea au fost. Burtica creste, devine tot mai rotunda Merg la baie din nou o data pe noapte (in conditiile in care merg inainte de culcare, mai apuc sa merg o data noaptea).

Eu nu am slabit in sarcina, ci m-am tot ingrasat Momentan sunt la 78.4 kg, adica cu 12.2kg fata de cat am avut la inceput Si de acum va fi tot mai mult....
In sapt. 1-7 - am pus 1.3kg
In saptamanile 8-11 - am pus 0.7kg
in sapt. 12-15 - +2.3kg
in sapt.16-20 - +4.5kg (am fost 2 sapt jumate in concediu )
in sapt. 21-24- +3.4kg
Total 12.2kg Nu ma voi incadra deloc in planurile de inceput legate de greutate, dar incerc sa nu ma stresez si sa nu imi fac gand rau, deoarece le voi da jos, in 2 luni sau 2 ani, dar sa stiu ca puiului ii e bine si nu duce lipsa de nimic

Voi reveni dupa controlul la medic cu vesti legate de bebe (si sexul lui/ei) si cu alte noutati.

Va pup dulce si sa aveti o saptamana minunata in continuare

P.S. La multi ani Simonet, numai fericire si impliniri sa aveti impreuna cu puiul vostru .
Apropo, si eu eram insarcinata in 13 saptamani cand am aniversat un an de la casatoria noastra
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat