View Single Post
  #11792 (permalink)  
Vechi 30 oct 2011, 17:00:29
elenavulpe's Avatar
elenavulpe elenavulpe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Numar calorii
Date: 156cm, 89.2kg
Mesaje: 5.986
Aprecieri acordate: 252
Am fost apreciat(a) de 638 ori in 174 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj VI)

Citat:
Anterior postat de marilo Vezi mesajul
Buna seara dragele mele dragi. Am terminat trebusoara astazi , adica in bucatarie ca mai sunt multe altele de facut pt inceputul de saptamana. Am gatit pt mine varza fiearta cu foarte putin ulei, supa de praz in care nu am pus nici cartof , nici morcov si nici orez si vinetele oparite si cu iaurt si usturoi. O sa vad maine la serviciu cum le asez. Am sa incerc si cerealele cu apa si sa renunt la iaurt. Nu stiu daca este asa bine ca nu mananc lactate ( stiu ca au indiferent de lipidele din ele acelasi IG dar cresc secretia de insulina). Ma tem de osteoporoza ca la meno esti mai predispusa la asta. Va astept opinia
.Nana inca o data iti multumesc .
Ok! Exista si alte surse de calciu. Asta ca sa nu mai vorbesc de calciul cu A siD2. Tu esti sigura ca retii calciul din lactate? Te intreb pentru ca eu, de exemplu, beam cate aproape 1 litru de lapte pe zi si mancam aproape cate 1/2 kg de branza/zi si eram cu calciul la limita inferioara. Deci.... nu e musai o rezolvare. Dar calciul mi-l iau din suplimentele alimentare pentru ca se pare ca organsmul meu nu vrea si pace sa-l ia din lactate. Insa recunosc cu mana pe inima ca abia astept mentinerea, cand unul din primele alimente pe care le voi introduce este laptele. Mi-e dor de el!
Citat:
Anterior postat de marilo Vezi mesajul
..... Forumul asta mi-a umplut viata si imi doresc sa ma ajute in lupta mea cu kg..Chiar asa se pare ca numai eu sunt INVINSUL lunii trecute.
Lasa ca luna viitoare nu va mai fi asa Vreau sa nu mai fie asa
Deci... sa nu mai citesc pe-aici kestii din astea limitative! Aveti mila de ochii mei... va rog! Nu v-am facut nici un rau! Nu vreau sa mai citesc asa ceva! Esti doar un om care este la inceput de drum, drum in care invata sa-si recunoasca semnalele organismului, sa se hraneasca dietetic asa cum trebuie, sa-si organizeze mesele in concordanta cu bioritmul organismului lui, sa invete ca dupa ora 16 organismul isi reduce rata metabolica pentru ca incepe sa se pregateasca pentru noapte, cand incepe perioada de regenerare cuprinsa in intervalul orar 22.00-6.00 (de aia se doarme intre aceste ore!) si multe, multe alte lucruri noi. Esti o invingatoare pentru ca nu te lasi! Esti o invingatoare pentru ca, indiferent de greul acestei diete, continui lupta! Esti o invingatoare pentru ca vrei de la tine mai mult si pentru ca faci pentru tine ceva bun! Da, poate ca nu slabesti in ritmul la care visezi tu, dar asta nu inseamna esec ci un alt fel de rezultat si in aceste conditii, flexibilitate, inseamna sa adaptezi target-ul la ritmul tau!