View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 30 nov 2009, 11:37:16
curly.light's Avatar
curly.light curly.light este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Unhappy La capatul disperarii

Probleme cu greutatea are multa lume,dar ,din cate am citit pe acest forum,majoritatea oamenilor trec peste ele apeland la vointa.Eu nu pot. Ironic (sau chiar cinic) mi se pare faptul ca in general , in viata de zi cu zi (in cazul meu de catre familie si la scoala) sunt apreciata ca o persoana puternica, energica,cu o vointa de fier.In lupta cu mine insa, nu sunt asa. Cel mai greu a fost ,pentru mine ,sa accept ca am o problema. Fiind o persoana cu vointa,in general , nu m-am gandit niciodatat ca nu voi reusi sa slabesc. Si iata-ma, grasa si invinsa,simtindu-ma parca la capat de drum , cum singurul lucru pe care pot sa-l mai fac e sa inalt un strigat de ajutor
Am 15 ani-pare putin cand o spui asa, dar, dat fiind ca am fost data de mica la scoala,sunt mai mare decat par (am si colege de 17,18 ani ).Ma consider o fire matura totusi De cand ma stiu am avut probleme cu kilogramele.. Am inceput sa lupt cu ele prin clasa a6-a (tinand cont ca sunt intr-a10-a pare o eternitate).Imi impuneam sa slabesc,faceam sport, mancam echilibrat vreo saptamana si apoi clacam spectaculos. In urma cu doi ani , am mers la sala o vara intreaga si am reusit sa slabesc mult- aratam ca o fata normala de varsta mea.dar nu am stiut sa apreciez asta.Fiind o eleva buna, cu o viata controlata de parinti intr-o oarecare masura, nu pot merge la sala decat vara si nu pot tine diete(in sensul ca nu pot renunta la mancarea gatita de mama, dlciurile raman optionale,dar sunt dependente de ele) Pe parcursul anului m-am ingrasat mai mult decat am fost vreodata. Vara ,mi-am facut iar abonament la sala, dar nu m-am dus.Ma duceam si nu avem deloc vointa sa lucrez,era ca si cum lupta se incheiase , pierdusem lupta cu mine si ramasesem o umbra. Si acum ,iata-ma. deschid din nou campul de lupta,si ,in premiera pentru mine, cer ajutor recunosc ca am o problema maree, ca sunt slaba si fricoasa si ca nu-i pot face fata singura.Si fac ceea ce ar fi trebuit sa fac acum 5 ani.Ajutor!!!
Sunt dispusa sa iau pastile de slabit (recomandari?) , dar pe langa ele, mi-as dori sa am un regim de viata echilibrat , si sa fac putin sport.dar nu cred ca e destul
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]