View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 02 ian 2012, 22:34:51
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal I wanna be a diva

Buna!
Sper sa nu te superi dar am venit aici cu cateva mici sugestii.Stiu ca daca mananci putin si des nu iti este foame dar sa stii ca nu trebuie sa simti intr-adevar nevoia de a manca pentru a te infometa.Ar trebui sa se distinga in meniul tau cele trei mese principale iar pe langa poti avea 2-3 gustari.La MD iti sugerez sa optezi pentru laptele degresat cu cereale ( doar sa fie integrale, fara zahar si NU Fitness pentru ca in ciuda reclamelor, acelea nu te vor ajuta sa slabesti), ceva mai consistent( omleta cu branza de exemplu sau un sandvis cu branza si paine neagra/de secara/ graham, etc) nu doar un iaurt sau un fruct.Apoi, la 2-3 ore poti avea prima gustare ( G1) = 1 fruct/ 1 iaurt ( sunt de acord cu tine aici ); pranzul la fel, dupa 2-3 ore cand poti manca atat legumele( poti sa iti faci o salata) cat si puiul/pestele ( doar sa nu fie prajit in ulei).La acelasi interval de timp --> G2 ( iaurt, fruct, un pahar cu lapte, etc) iar la cina poti sa mananci la fel ca la pranz sau doar 1 dintre cele doua, cum vrei tu.Daca ai de gand sa iti calculezi caloriile trebuie sa stii ca necesarul este de 1000 de calorii pentru ca organismul tau sa functioneze asa cum trebuie.Dietele drastice nu fac decat sa iti schimbe metabolismul; motivul pentru care slabesti intr-adevar la inceput este pentru ca nu esti obisnuita sa mananci asa de putin dar dupa un timp, corpul tau va depune deoparte orice mananci, indiferent de cat de sanatos/ slab caloric este.Oh si inca ceva Ai grija sa nu mananci prea multe fructe.2-3 cred ca sunt de ajuns Bine ar fi sa le mananci in prima parte a zilei; iti furnizeaza energie
Iti urez mult succes in lupta cu kg in plus Oricand ai nevoie de sfaturi, slabutele sunt aici

Ultima dată editat de Adina14; 02 ian 2012 at 22:44:54.