View Single Post
  #12749 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 13:13:15
Tzontz's Avatar
Tzontz Tzontz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 07 ian 2011
Locaţie: Bruxelles, Belgia
Dieta: Dukan
Date: 165cm, 65kg
Mesaje: 5.798
Aprecieri acordate: 155
Am fost apreciat(a) de 959 ori in 557 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj VI)

[QUOTE=loreda5;835813]Buna!
Dragelor, va rog sa ma ajutati. Am citit undeva , dar nu-mi aduc aminte unde (cred ca in cartile lui Montignac sau Bilic) ca nu avem voie sa mancam intre mese nici macar o farama de ceva. Ca asta ar incetini procesul de slabire. Stiti voi? Multumesc!

Dupa ce mancam o masa, mancarea ajunge in stomac unde incepe procesul de digestie. Dupa cateva ore(depinde de alimentele introduse) bolul alimentar ia drumul intestinelor. Daca dupa putin timp (sa zicem 1/2 de ora mai bagam alte ciuguleli acestea se amesteca cu mancarea deja aflata in procesul de digestie si va intarzia mersul lor spre intestinul subtire; de aici si lungirea timpului de sedere al alimentelor in stomac si implicit al metabolismului. Asa ca este mai bine sa lasam stomacul sa se goleasca (minim 3 ore) si apoi sa-i mai dam ceva.
Sper ca ai inteles ca mi-am strofocat creierii sa scot o asa minunatie de explicatie
Citat:
Anterior postat de loreda5 Vezi mesajul
Inca o rugaminte...Cate calorii ar trebui sa mananc eu ca sa fie bine, sa continui sa slabesc? Parca era ceva intre caloriile aratate de metabolismul bazal minus 500-700. Ma ajutati?
Am vazut ca-ti scrie in dreapta tickerului tau 2051 cal pentru a slabi 0,5kg pe saptamana. Eu cred ca atatea trebuie sa mananci . Poate un picut mai putin vreo 2020 (dar asta este numai o parere)

Citat:
Anterior postat de danna03 Vezi mesajul
Scuze Tzontzon ca nu am raspuns dar o chicat si lumina si net si tati cele, abia acus se rezolvara.Am o rochita neagra de dantela si pantofi si dres gri perla.Sper sa reusesc sa fac poze si sa le postez.Abia astept sa ma dantuiesc,e botezul nepoatei mele (fetita varului meu primar).Vom fi cam 60 de persoane.(multi dupa parerea mea).Si la mine incepe pe la 6 .
Dupa descriere ar trebui sa arati traznet. Abea astept sa te vad. Sigur o sa fii o frumoasa, manca-o-ar mama pe ea de mandrete.

Citat:
Anterior postat de emosnecula Vezi mesajul
Romanica ... ziua mamei ... eu dieta, restul tort, paste ... mancare buna ... dar ma fac eu "mare"
La multi ani mamei si distractie placuta cu timp insorit iti doresc;




Fetelor scriu aici de-mi sar capacele. Nu muncesc