View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 10:06:49
Kclaudyia's Avatar
Kclaudyia Kclaudyia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de Andreea Catalina Vezi mesajul
Pai in momentul asta am in frigider : oua, cascaval, gem, pate vegetal, margarina, lapte, iaurt, ciorba de legume si tocanita de cartofi. Ca fainoase am paine bagheta cu mac. Am fructe (mere, pere, o portocala) si am cereale. Ca dulciuri am biscuiti cu cacao si niste fursecuri cu vanilie.
A, si am uitat sa mentionez de curmale uscate. Iti multumesc foarte foarte mult ca vrei sa ma ajuti. Nu stii cat inseamna pentru mine ..
Eu ma bucur ca te pot ajuta si m-as bucura si mai mult sa vad ca pui in aplicare sfaturile si mananci mai consistent!

Apropo de ce ai in frigider iti spun din start ca pateul vegetal si margarina nu au ce cauta in meniu!
Nu au absolut nimic nutritiv si sunt pline de chimicale, conservanti, etc!
Mai bine mananci unt, cate 10g /zi, cu paine si dulceata + un pahar de lapte.
Dimineata poti manca asta, sau oua (omleta, fiert) cu salata de legume + o felie de cascaval.
In loc de gem poti manca miere, 1-2 lingurite..
La prima gustare (dupa 2-3 ore de la MD) mananca un fruct.
La pranz tocana de cartofi cu ceva muraturi sau salata de legume
LA a doua gustare: curmale uscate (~30 g)
La cina: o farfurie mare de ciorba cu doua felii de paine (iti recomand totusi sa iti cumperi paine integrala, nu e scumpa.. e maxim 3 lei, sau pesmeti wassa cu minim 16% fibre)
Daca nu te saturi la cina, mai baga un iaurt sau o cana cu lapte inainte de a te culca, dar sa incerci sa nu mai mananci cu 3 ore inainte de culcare..
Totusi daca iti este foame, nu sta nemancata.. mananca o bucata de branza, lapte, un fruct!
Nuci nu ai prin casa? La a doua gustare poti manca nuci, mie imi palce f mult combinatia nuci + stafide.. Sau Iaurt cu o lingurita de miere si nuci.
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat