Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Slabuta in devenire

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 07:21:10
040489's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2012
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 34
Dieta: dieta sanatoasa :)
Date: 171cm, 73.5kg
Mesaje: 317
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 209 ori in 170 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de Andreea Catalina Vezi mesajul
Pai in momentul asta am in frigider : oua, cascaval, gem, pate vegetal, margarina, lapte, iaurt, ciorba de legume si tocanita de cartofi. Ca fainoase am paine bagheta cu mac. Am fructe (mere, pere, o portocala) si am cereale. Ca dulciuri am biscuiti cu cacao si niste fursecuri cu vanilie.
A, si am uitat sa mentionez de curmale uscate. Iti multumesc foarte foarte mult ca vrei sa ma ajuti. Nu stii cat inseamna pentru mine ..
Parerea mea e ca ai in frigider exact ce.....nu trebuie . Sa nu te superi pe mine . Oua? ok. Cascaval? nope, prea multa grasime. Alege branzica de vaca degresata. Gem? nu are prea mult zahar? Pate....hmmm... Margarina, niciodata.
Laptele doar degresat, iaurt ok, la fel si ciorba (daca nu are smantana si extra ulei). Tocanita? doar daca e light. Painea ta are doar calorii "goale"
Dulciuri???? mai bine iti pregatesti ceva acasa, mai sanatoase.
Mergi si tu cu mama ta la cumparaturi si alege alimentele care iti trebuie. Carne de vita, pui, peste, legume, cereale fara zahar,tarate de ovaz pt painici....
040489, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1253 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 737 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 08:05:49
Andreea Catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 mai 2013
Locaţie: Tulcea, Romania
Date: 165cm, 60kg
Mesaje: 20
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de 040489 Vezi mesajul
Parerea mea e ca ai in frigider exact ce.....nu trebuie . Sa nu te superi pe mine . Oua? ok. Cascaval? nope, prea multa grasime. Alege branzica de vaca degresata. Gem? nu are prea mult zahar? Pate....hmmm... Margarina, niciodata.
Laptele doar degresat, iaurt ok, la fel si ciorba (daca nu are smantana si extra ulei). Tocanita? doar daca e light. Painea ta are doar calorii "goale"
Dulciuri???? mai bine iti pregatesti ceva acasa, mai sanatoase.
Mergi si tu cu mama ta la cumparaturi si alege alimentele care iti trebuie. Carne de vita, pui, peste, legume, cereale fara zahar,tarate de ovaz pt painici....
Multumesc de sfaturi :* cand va avea timp [si bani] poate mergem la cumparaturi ..
Andreea Catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2340 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1823 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1566 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 10:06:49
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de Andreea Catalina Vezi mesajul
Pai in momentul asta am in frigider : oua, cascaval, gem, pate vegetal, margarina, lapte, iaurt, ciorba de legume si tocanita de cartofi. Ca fainoase am paine bagheta cu mac. Am fructe (mere, pere, o portocala) si am cereale. Ca dulciuri am biscuiti cu cacao si niste fursecuri cu vanilie.
A, si am uitat sa mentionez de curmale uscate. Iti multumesc foarte foarte mult ca vrei sa ma ajuti. Nu stii cat inseamna pentru mine ..
Eu ma bucur ca te pot ajuta si m-as bucura si mai mult sa vad ca pui in aplicare sfaturile si mananci mai consistent!

Apropo de ce ai in frigider iti spun din start ca pateul vegetal si margarina nu au ce cauta in meniu!
Nu au absolut nimic nutritiv si sunt pline de chimicale, conservanti, etc!
Mai bine mananci unt, cate 10g /zi, cu paine si dulceata + un pahar de lapte.
Dimineata poti manca asta, sau oua (omleta, fiert) cu salata de legume + o felie de cascaval.
In loc de gem poti manca miere, 1-2 lingurite..
La prima gustare (dupa 2-3 ore de la MD) mananca un fruct.
La pranz tocana de cartofi cu ceva muraturi sau salata de legume
LA a doua gustare: curmale uscate (~30 g)
La cina: o farfurie mare de ciorba cu doua felii de paine (iti recomand totusi sa iti cumperi paine integrala, nu e scumpa.. e maxim 3 lei, sau pesmeti wassa cu minim 16% fibre)
Daca nu te saturi la cina, mai baga un iaurt sau o cana cu lapte inainte de a te culca, dar sa incerci sa nu mai mananci cu 3 ore inainte de culcare..
Totusi daca iti este foame, nu sta nemancata.. mananca o bucata de branza, lapte, un fruct!
Nuci nu ai prin casa? La a doua gustare poti manca nuci, mie imi palce f mult combinatia nuci + stafide.. Sau Iaurt cu o lingurita de miere si nuci.
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 10:13:08
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de 040489 Vezi mesajul
Parerea mea e ca ai in frigider exact ce.....nu trebuie . Sa nu te superi pe mine . Oua? ok. Cascaval? nope, prea multa grasime. Alege branzica de vaca degresata. Gem? nu are prea mult zahar? Pate....hmmm... Margarina, niciodata.
Laptele doar degresat, iaurt ok, la fel si ciorba (daca nu are smantana si extra ulei). Tocanita? doar daca e light. Painea ta are doar calorii "goale"
Dulciuri???? mai bine iti pregatesti ceva acasa, mai sanatoase.
Mergi si tu cu mama ta la cumparaturi si alege alimentele care iti trebuie. Carne de vita, pui, peste, legume, cereale fara zahar,tarate de ovaz pt painici....
Scuza-ma ca ma bag.. Dar lacatele degresate sunt, dupa parerea mea un mare NU! ma refer la cele cu 0% grasime! PRin degresare isi pierd din proprietati si practic nu mai au nimic nutritiv!!
BRanza de vaca proaspata, urda, chiar si casul de vaca e ok!
Cascavalul e adevarat ca nu e f bun, dar avand in vedere ca ea sta cu parintii, trebuie sa se adapteze. O felie de cascaval nu e mare tragedie.

Scuze, nu stiu cum te numesti..
Sa stii ca nu tot ce e light e bun, sau tot ce e cu putine calorii...
Ce inseamna tocvanita light?
Ea in crestere! E adolescenta si nu trebuie sa manance light! Ci trebuie sa manance sanatos!
Tocana de cartofi, daca nu e facuta cu multa prajeala si nu e mancata cu paine sau alte alimente din categoria celor care contin amidon e ok.. Mai ales daca se mananca la pranz.
Dar mai bine roga-o pe mama ta sa gateasca ghiveci de legume, fara cartofi, sau fasole boabe, mazare..

In rest, perfect de acord cu ce ai spus..
Plus ca trebuie sa tinem cont ca poate parintii ei nu sunt atat de open minded si considera ca daca vrea sa tina dieta inseamna ca se infometeaza..
Cel mai bine ar fi, dupa parerea mea, sa ii explici mamei ca nu vrei sa tii dieta, ci ca vrei sa mananci sanatos!

Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 12:06:31
040489's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2012
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 34
Dieta: dieta sanatoasa :)
Date: 171cm, 73.5kg
Mesaje: 317
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 209 ori in 170 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul


Scuza-ma ca ma bag.. Dar lacatele degresate sunt, dupa parerea mea un mare NU! ma refer la cele cu 0% grasime! PRin degresare isi pierd din proprietati si practic nu mai au nimic nutritiv!!
BRanza de vaca proaspata, urda, chiar si casul de vaca e ok!
Cascavalul e adevarat ca nu e f bun, dar avand in vedere ca ea sta cu parintii, trebuie sa se adapteze. O felie de cascaval nu e mare tragedie.


Scuze, nu stiu cum te numesti..
Sa stii ca nu tot ce e light e bun, sau tot ce e cu putine calorii...
Ce inseamna tocvanita light?
Ea in crestere! E adolescenta si nu trebuie sa manance light! Ci trebuie sa manance sanatos!
Tocana de cartofi, daca nu e facuta cu multa prajeala si nu e mancata cu paine sau alte alimente din categoria celor care contin amidon e ok.. Mai ales daca se mananca la pranz.
Dar mai bine roga-o pe mama ta sa gateasca ghiveci de legume, fara cartofi, sau fasole boabe, mazare..

In rest, perfect de acord cu ce ai spus..
Plus ca trebuie sa tinem cont ca poate parintii ei nu sunt atat de open minded si considera ca daca vrea sa tina dieta inseamna ca se infometeaza..
Cel mai bine ar fi, dupa parerea mea, sa ii explici mamei ca nu vrei sa tii dieta, ci ca vrei sa mananci sanatos!

Lactatele „light“ trebuie să conţină: 1-1,5 la sută grăsime laptele semidegresat, iaurtul – maximum 3% grăsimi, iar smântâna – 12% grăsimi.Ai dreptate, cele cu 0 % grasime nu sunt tocmai sanatoase. Am zis ca nu se prefera cascaval pentru ca are un continut caloric crescut, de preferabil e inlocuirea lui cu branza de vaca sau urda. Nu e tragedie, bineinteles, era doar un principiu.

Gina ma numesc. Daca gateste mama ei tocanita ca si mama mea...........Legumele prajite in ulei, cu smantana, faina, lapte....Asa am presupus....
Ideea mea era ca, pe cat posibil sa inlocuiasca unele alimente si obiceiuri...
Scuze daca te-am ofensat, e doar parerea mea
040489, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1253 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 737 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui 040489:
Kclaudyia (25 oct 2013)
  #16 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 14:11:22
ElenaelenaIrina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 19 aug 2012
Locaţie: Orastie, Romania
Dieta: personalizata
Date: 160cm, 49.9kg
Mesaje: 72
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 19 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Inteleg perfect situatia cu mama ta! La fel ca in cazul tau, mama nu vrea sa auda de paine integrala, fara prajeli si ulei mult! ) Este 100% impotriva slabitului! Cand ma vade ca fac sport spune ca-s nebuna ). Asta poate fi si din vina mea, deoarece prima data am slabit prin infometare, iar acum asociaza slabitul sanatos cu ceea ce faceam eu inainte.

Dragi slabute, noi adolescentele care vrem sa ne modelam frumos corpul, nu putem manca la fel de sanatos sau de corect ca voi, deoarece inca depindem de parinti, unii avand o parere gresita despre alimentatia sanatoasa, asta insemnand pentru ei infometare (mama gateste dupa retetele vechi, cele cu mult ulei, slanina, grasime cat cuprinde), iar daca mancarea nu contine aceste ingrediente daunatoare siluetei, nu este comestibila . Mama, acceptandu-mi pana la urma "mofturile" , s-a obijnuit sa mananc alimente care nu au pe ele "eticheta BOMBA CALORICA" , dar nu-i pot refuza ciorba de perisoare sau tocana pentru ca efectiv ma indoapa cu forta! In concluzie, este super de voi ca va preparati mancarica dupa bunul plac, dar noi ne descurcam mai greu cu capitolul "alimentatie de dieta". :*
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui ElenaelenaIrina:
Kclaudyia (25 oct 2013)
  #17 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 14:47:24
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de 040489 Vezi mesajul
Lactatele „light“ trebuie să conţină: 1-1,5 la sută grăsime laptele semidegresat, iaurtul – maximum 3% grăsimi, iar smântâna – 12% grăsimi.Ai dreptate, cele cu 0 % grasime nu sunt tocmai sanatoase. Am zis ca nu se prefera cascaval pentru ca are un continut caloric crescut, de preferabil e inlocuirea lui cu branza de vaca sau urda. Nu e tragedie, bineinteles, era doar un principiu.

Gina ma numesc. Daca gateste mama ei tocanita ca si mama mea...........Legumele prajite in ulei, cu smantana, faina, lapte....Asa am presupus....
Ideea mea era ca, pe cat posibil sa inlocuiasca unele alimente si obiceiuri...
Scuze daca te-am ofensat, e doar parerea mea
Incantata Gina
Nuuu nu maq intelege gresit, nu m-ai ofensat.. Doar ca trebuie sa avem putin grija, cand le sfatuim pe fetele astea mici.. pentru ca ele acum isi pun baza sanatatii, a unui coprm armonios si organism echilibrat, plus ca trebuie sa tinem cont, dupa cum psune si Elena, de faptul ca ele stau cu parintii si trebuie sa fie diplomate cand le explica de ce vor ele sa manance sanatos..

E f greu ca adolescent sa iti faci parintii sa inteleaga ca tu de faptg vrei sa alegi un drum corect si sa le scoti din cap faptul ca mancarea buna e aia grasa si cu prajeli, sa ii faca sa inteleaga ca alimentele sunt de fapt medicamente si motorul care pune in functiune organismul

Dar pe cealalta parte e greu sa fii si mama si sa multumesti pe toata lumea.. Sa ii gatesti sotului intr-un fel si fiicei in alt fel..
Ma uit la mine, care nu am familie, locuiesc cu prietenul, ca uneori imi e greu sa gatesc ptr el separat si ptr mine separat, in conditiile in care am si job..

Asa e, cascavalul are destule calorii si in general branza mai grasa trebuie tratata ca si condiment, adica nu mai mult de 20 de g pe zi..
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 14:50:38
Kclaudyia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de ElenaelenaIrina Vezi mesajul
Inteleg perfect situatia cu mama ta! La fel ca in cazul tau, mama nu vrea sa auda de paine integrala, fara prajeli si ulei mult! ) Este 100% impotriva slabitului! Cand ma vade ca fac sport spune ca-s nebuna ). Asta poate fi si din vina mea, deoarece prima data am slabit prin infometare, iar acum asociaza slabitul sanatos cu ceea ce faceam eu inainte.

Dragi slabute, noi adolescentele care vrem sa ne modelam frumos corpul, nu putem manca la fel de sanatos sau de corect ca voi, deoarece inca depindem de parinti, unii avand o parere gresita despre alimentatia sanatoasa, asta insemnand pentru ei infometare (mama gateste dupa retetele vechi, cele cu mult ulei, slanina, grasime cat cuprinde), iar daca mancarea nu contine aceste ingrediente daunatoare siluetei, nu este comestibila . Mama, acceptandu-mi pana la urma "mofturile" , s-a obijnuit sa mananc alimente care nu au pe ele "eticheta BOMBA CALORICA" , dar nu-i pot refuza ciorba de perisoare sau tocana pentru ca efectiv ma indoapa cu forta! In concluzie, este super de voi ca va preparati mancarica dupa bunul plac, dar noi ne descurcam mai greu cu capitolul "alimentatie de dieta". :*
Elena nu considera alimentatie de dieta, ci al;imentatie corespunzatoare si sanatoasa!
Asta trebuie sa le explici tu alor tai..
Sa te documentezi atat tu, cat si ei (impreuna) despre importanta alimentatiei la adolescenti, dar si la oameni maturi..
Sa ii explici ca nu este bine sa mananci prajit, deorece prin prajire alimentele devn toxice ptr organism.. Sau cu dulciurile,, ca daca mancam mai mult zahar decat are nevoie organismul nostru creste riscul de boli ale inimii, tensiune, diabet etc, si asta nu numai in cazul zaharului, ci a tuturor alimentelor nocive..
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 16:33:36
ElenaelenaIrina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 19 aug 2012
Locaţie: Orastie, Romania
Dieta: personalizata
Date: 160cm, 49.9kg
Mesaje: 72
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 19 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul


Elena nu considera alimentatie de dieta, ci al;imentatie corespunzatoare si sanatoasa!
Asta trebuie sa le explici tu alor tai..
Sa te documentezi atat tu, cat si ei (impreuna) despre importanta alimentatiei la adolescenti, dar si la oameni maturi..
Sa ii explici ca nu este bine sa mananci prajit, deorece prin prajire alimentele devn toxice ptr organism.. Sau cu dulciurile,, ca daca mancam mai mult zahar decat are nevoie organismul nostru creste riscul de boli ale inimii, tensiune, diabet etc, si asta nu numai in cazul zaharului, ci a tuturor alimentelor nocive..
Spuneam alimentatie de dieta pt. cele care vor sa slabeasca si se afla in situatia noastra. In cazul meu, sunt la mentinere, dar mama tot nu intelege lucrul acesta .
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 17:58:20
Andreea Catalina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 mai 2013
Locaţie: Tulcea, Romania
Date: 165cm, 60kg
Mesaje: 20
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Ma bucur ca exista cineva pe aici care ma intelege adica situatia mea este identica cu cea a Elenei. Am vorbit cu mama, i-am spus ca vreau sa slabesc sanatos, mancand ce trebuie si facand sport. Mi-a zis "Foarte bine! " ) dar nu a zis ca imi va lua paine integrala si toate astea .. si nu vreau sa mai insist.. voi incerca sa mananc numai alimentele sanatoase pe care le am si poate dimineata voi lua o tabletica din aceea de ciocolata sau o lingurita de gem ca sa nu mai am probleme cu dulciurile pe parcursul zile (asta am invatat-o de la Elena ).
Va multumesc inca o data ca ma ajutati cu sfaturi si sunteti alaturi de mine :*!
Andreea Catalina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2340 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1823 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1566 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, devenire, dieta, functionare, in, intrebari, legate, raspunsuri, sanatos, slabit, slabuta

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnalul Maevei, o slabuta in devenire MAEVA Arhiva jurnale slabit 159 25 mai 2013 20:41:55
Jurnal McFoxxi - O noua slabuta in devenire McFoxxi Arhiva jurnale slabit 123 24 sep 2012 10:08:03
Jurnal andruskas - slabuta in devenire andruskas Arhiva jurnale slabit 18 14 mai 2012 11:35:28
Jurnal Diana olivia, slabuta in devenire diana olivia Arhiva jurnale slabit 9 10 iul 2011 22:17:57
Jurnal Ana T o mamica, in devenire slabuta Ana teslariu Arhiva jurnale slabit 52 10 iul 2011 05:48:38

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole