View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 29 ian 2014, 16:32:25
Dydee21's Avatar
Dydee21 Dydee21 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 mar 2011
Locaţie: hopeland, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Dieta pt hipotiroida
Date: 158cm, 115.1kg
Mesaje: 224
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: I can do it again

Citat:
Anterior postat de icandoit9 Vezi mesajul
Nu am scris de o gramada de timp pentru ca nu prea am avut timp. Am fost ocupata cu scoala si cu invatatul dar nu atat de ocupata incat sa nu mai mananc . Cum spuneam, sufar de mancat compulsiv lucru ce ma enerveaza destul de rau. Cand invat nu mananc dar in momentul in care iau o pauza bag tot ce prind in special dulciuri.
Am incercat cu numaratul caloriilor insa fara succes. Imi trebuie o dieta care sa nu fie o dieta. Imi trebuie un stil de viata sanatos care sa nu imi scoata multe alimente. Dar unde gasesc eu asa ceva...? Imi trebuie un regim in care sa nu trebuiasca sa gatesc prea mult, dar din nou, unde gasesc? Ceva idei?
Vreau sa mananc fara sa ma ingras
Ciao! Nu fi trista,solutii sunt. Poti sa-ti faci o lista cu alimente sanatoase care iti plac si daca nu te poti abtine poti sa-ti faci o pofta mica pe zi dar in rest nu tine tentatiile in casa,Daca nu vrei sa numeri calorii poti tine cont de portia standard:
carne slaba-o bucata cat palma
carne rosie-o bucata cat palma fara degete
carbohidrati-un pumn
legume verzi-2 pumni
fructe mari-1-2 fructe
fructe mici-1 pumn
ulei-1 lingura (maxim 3 linguri pe zi)
otet si alte dressinguri 1 lingura (max 3 pe zi)

Si iti faci masa folosind portiile standard.Daca nu vrei sa gatesti poti manca legume crude,branza,iaurt,fructe,nuci,seminte,sunca ,leguminoase gata fierte la conserva(dsi mai bine e sa le fierbi tu pt ca cele de la conserva au multa sare si zahar) sau poti sa iti gatesti o data pe zi pt toata ziua.Cand tineam Rina90 gateam o data pe zi si economiseam o gramada de timp.
Ca sa aiba efect poti avea grija cum combini alimentele :
Legumele si zarzavaturile le poti combina cu orice
Leguminoasele se combina doar cu legumele si zarzavaturile
Carnea,ouale si produsele lactate se combina doar cu legumele si zarzavaturile
Fructele le mananci singure

Probabil te apuca foamea cand faci pauza pt ca esti stresata.Poti sa bei 1-2 pahare de apa si daca iti mai e foame poti sa rontai morcovi sau castraveti sau bea ceai indulcit cu stevie,e dulce dar fara calorii,

Orice obicei se invata,trebuie sa fi puternica la inceput macar 1-2 saptamanii si dupaia o sa iti vina firesc sa mananci asa.Sportul e ffff important,dieta fara sport sau sport fara dieta nu prea se poate din pacate
__________________


" Daca vrei sa ai ceva ce n-ai avut niciodata,e nevoie sa faci ceva ce n-ai facut niciodata! " -Alexandra Dorneanu
Acest membru apreciaza mesajul lui Dydee21:
icandoit9 (29 ian 2014)