View Single Post
  #138 (permalink)  
Vechi 10 sep 2011, 10:16:01
roxxialexx's Avatar
roxxialexx roxxialexx este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 17 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica personalizata cu principii Rina's 90
Date: 160cm, 65kg
Mesaje: 4.716
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 13 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Retete cu imagini pentru ziua de amidonuri (dieta Rina)

OREZ CU LEGUME SI CURRY

jumatate de gogosar, taiat cuburi;
un dovlecel micut, taiat la fel, cuburi, fara coaja
un morcov mic, cuburi
o ceapa rosie mica, taiata marunt
80 grame orez cu bob lung
o lingurita de Mirodenia de la Fucks
3/4 lingurita rasa de hot curry
putin marar

Am pus in tigaia incinsa ceapa, fara ulei, am inmuiat-o putin, am adaugat apoi morcovul si gogosarul, mestecand bine ca sa nu se prinda, apoi dovlecelul care lasa putina apa. Cat nu se mesteca se pune capacul ca legumele sa-si lase suc propriu. Cand legumele sunt inmuiate am adaugat lingurita de curry, am mai amestecat putin, apoi am pus orezul (spalat deja in prealabil si lasat la inmuiat cam 15 minute). Am pus 200 ml de apa in care am dizolvat lingurita de mirodenia de la fucks, si am acoperit cu capac. Se lasa la foc mic, pana scade de tot apa. Gustam orezul, daca e fiert, stingem focul si lasam acoperit, daca nu, mai adaugam putina apa si lasam sa se absoarba. La final adaugam mararul taiat fin
Imagini ataşate
File Type: jpg DSC_1419.JPG (2,25 MB, 6 vizualizări)
roxxialexx, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2018 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1244 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat