View Single Post
  #14 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 10:13:08
Kclaudyia's Avatar
Kclaudyia Kclaudyia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de 040489 Vezi mesajul
Parerea mea e ca ai in frigider exact ce.....nu trebuie . Sa nu te superi pe mine . Oua? ok. Cascaval? nope, prea multa grasime. Alege branzica de vaca degresata. Gem? nu are prea mult zahar? Pate....hmmm... Margarina, niciodata.
Laptele doar degresat, iaurt ok, la fel si ciorba (daca nu are smantana si extra ulei). Tocanita? doar daca e light. Painea ta are doar calorii "goale"
Dulciuri???? mai bine iti pregatesti ceva acasa, mai sanatoase.
Mergi si tu cu mama ta la cumparaturi si alege alimentele care iti trebuie. Carne de vita, pui, peste, legume, cereale fara zahar,tarate de ovaz pt painici....
Scuza-ma ca ma bag.. Dar lacatele degresate sunt, dupa parerea mea un mare NU! ma refer la cele cu 0% grasime! PRin degresare isi pierd din proprietati si practic nu mai au nimic nutritiv!!
BRanza de vaca proaspata, urda, chiar si casul de vaca e ok!
Cascavalul e adevarat ca nu e f bun, dar avand in vedere ca ea sta cu parintii, trebuie sa se adapteze. O felie de cascaval nu e mare tragedie.

Scuze, nu stiu cum te numesti..
Sa stii ca nu tot ce e light e bun, sau tot ce e cu putine calorii...
Ce inseamna tocvanita light?
Ea in crestere! E adolescenta si nu trebuie sa manance light! Ci trebuie sa manance sanatos!
Tocana de cartofi, daca nu e facuta cu multa prajeala si nu e mancata cu paine sau alte alimente din categoria celor care contin amidon e ok.. Mai ales daca se mananca la pranz.
Dar mai bine roga-o pe mama ta sa gateasca ghiveci de legume, fara cartofi, sau fasole boabe, mazare..

In rest, perfect de acord cu ce ai spus..
Plus ca trebuie sa tinem cont ca poate parintii ei nu sunt atat de open minded si considera ca daca vrea sa tina dieta inseamna ca se infometeaza..
Cel mai bine ar fi, dupa parerea mea, sa ii explici mamei ca nu vrei sa tii dieta, ci ca vrei sa mananci sanatos!

Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat