View Single Post
  #14 (permalink)  
Vechi 25 ian 2010, 17:01:34
alexa.stan's Avatar
alexa.stan alexa.stan este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: personalizata
Date: 156cm, 96kg
Mesaje: 947
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri

Ana ai citi "Alchimistul" de paulo Coelho.

Cand am citit ceai scris tu la asta ma dus cu gandul, la ideea principala a carti.
Acolo a demonstrat care era importanta drumului parcurs pentru a ajunge la destinatie. A fost foarte frumos, era vorba despre un pastor sarman, care intr-o seara vine un sfant la el (sau ceva de genul) in vis, si ii spune ca daca va calatori in directia unui stele, si va dezgropa unde lumineaza steaua o sa gaseasca o comoara. Si calatoreste pastorul. (nu existau mijloace moderne de transport), si cunoaste multe lucruri frumoase in drum, invata multe, descopera alchimia, evident trec ceva ani, si ajunge la destinatie. sapa, si nu gaseste nimic, ostenit adoarme, viseara din nou ingerul si ii arata locul unde se afla comoara, era chiar in locul de unde a plecat. Si se intoarce in europa, pe pasunile de unde a plecat. isi dezgroapa comoara. se insoara. etc.

Pe mine ma uluit cartea asta, niciodata nu m-am gandit pana s-o citesc cat de important este drumul pana acolo.

Deaceea este foarte important ca noi sa slabim, sanatos, si sa ne formam niste obisnuite alimentare bune. Sa invatam care este echilibrul. si cand ajungem acolo unde am visat. totul va fi bine, si nu vom mai ajunge iar la 100 de kg.

Felicitari Ana si multa bafta.
__________________
Acum suntem doi, si invatam sa papam sanatos.


Jurnal Alexa.Stan
http://forum.slabute.ro/sunt-insarci...10-a-3639.html
Răspuns cu citat