View Single Post
  #14 (permalink)  
Vechi 30 ian 2010, 17:09:33
Extasssy's Avatar
Extasssy Extasssy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Loc de intalnire 100 kg plus

Citat:
Anterior postat de miha1983 Vezi mesajul
si eu am fost cam socata cand am vazut in sarcina ca kg se aduna si tot mai multe sunt. de prin luna a 7-a parca tot mai mult ma umflam si nu puteam nici sa ma plimb mult ca nu aveam voie si la 135kg nici nu mai puteam ca ma dureau picioarele. am zis ca sigur retin multa apa si dupa ce nasc se duce si apa dar bineinteles ca m-am inselat. am slabit 15kg la nastere si atata. am inceput si eu cu o dieta drastica dar mai mult de o luna nu am reusit sa o tin. m-am gandit si eu la dieta nicoletei luciu dar mi se pare foarte dezechilibrata. la dieta hipocalorica e dieta unde trebuie sa cantaresti si sa calculezi caloriile nu?
eu am zis ca incep sa tin monti dar incep sa imi tin si caloriile sub control. sa vad daca reusesc sa cantaresc tot ce mananc.
spor la plabit in continuare.
Buna Miha,

Bine ai venit pe forumul Slabutelor in devenire...
Dieta hipocalorica ca si in general majoritatea dietelor presupun cantarirea alimentelor... Iar in cazul acesteia (hipocalorica) se numara caloriile...
Avantajul acestei diete este ca forumul dispune de un calculator de calorii care ne ajuta foarte foarte mult la calcule... Iar numaratul caloriilor este aici o joaca ...
Legat de cantarirea alimentelor stiu ca nu e deloc placut sa stai sa cantaresti orice pui in gura, dar dupa cateva luni de cantarit deja te obisnuiesti cu greutatea si incepi sa le aproximezi destul de usor...

Ceea ce pot sa-ti zic clar legat de aceasta dieta este ca functioneaza...
Eu am slabit pana acum aproape 20 de kg... si nu a fost deloc greu... nu tu infometare... nu tu pofte ne satisfacute... Important e sa fie cam 1-2 pofte pe saptamana si sa ma incadrez in numarul de calorii zilnic... Care dupa opinia mea trebuie sa fie de minim 1200 kcal pe zi...

Orice dieta ai alege, si oricum vei continua slabirea, eu iti tin pumnii si sper sa ajungi in cel mai sanatos mod la greutatea dorita...


Citat:
Anterior postat de clumsy Vezi mesajul
mda... prima zi de dieta a la nicoleta luciu...
start 102,7 la ora 7 dimineata... apoi o cana de compot de mere...zeama e ok... merele sunt naspa.. imi venea sa vomit dupa a 4 bucatica....

ora 15 ...102,3 bun... stiu nu tre sa ma cantaresc din ora in ora...just for fun i did it!!!... nice... mai fain e ca nu mi-e foame, si am si baut deja 1,5 l de apa... si am mancat si un pic de supa...

wish me luck
Buna Clumsy,

Prima zi... suna bine... Totusi iti recomand sa calculezi si cate calorii consumi... Stiu ca prin dieta aceasta nr de calorii este fff mic... Dar totusi sa ai o idee... Oricum iti recomand sa nu depasesti cele 2 saptamani... Iar daca cumva o sa incepi sa nu te simti bine sa te opresti... E importanta sa slabesti dar sanatatea este si mai importanta...

Cantarul... pune-l undeva unde sa nu-l vezi... Nu o sa faca altceva decat sa te demoralizeze... Pentru ca daca in primele zile o sa scazi considerabil in greutate ulterior o sa scazi din ce in ce mai incet... Pana cand o sa se observe diferente numai dupa cateva zile...
Toate fetele recomanda cantarirea o data pe saptamana... dimineata pe stomacul gol, dupa ce ai avut tranzit, si in costumul evei... Orice alta cantarire... din orice alt moment nu ar trebui sa fie luata in calcul...
Eu merg pe varianta de cantarire odata la 2-3 zile... Asa si mai tarziu in procesul de slabire o sa poti vedea ceva diferente...

Deasemenea e foarte important sa te masori... Pentru ca odata cu inceperea miscarii... O sa incepi sa scazi din cm si nu din kg...

Oricum eu iti tin pumnii... Si sper ca sfaturile pe care ti le-am dat te vor ajuta sa ajungi acolo unde iti doresti!
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat