View Single Post
  #15 (permalink)  
Vechi 25 oct 2013, 12:06:31
040489's Avatar
040489 040489 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2012
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: dieta sanatoasa :)
Date: 171cm, 73.5kg
Mesaje: 317
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 209 ori in 170 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul


Scuza-ma ca ma bag.. Dar lacatele degresate sunt, dupa parerea mea un mare NU! ma refer la cele cu 0% grasime! PRin degresare isi pierd din proprietati si practic nu mai au nimic nutritiv!!
BRanza de vaca proaspata, urda, chiar si casul de vaca e ok!
Cascavalul e adevarat ca nu e f bun, dar avand in vedere ca ea sta cu parintii, trebuie sa se adapteze. O felie de cascaval nu e mare tragedie.


Scuze, nu stiu cum te numesti..
Sa stii ca nu tot ce e light e bun, sau tot ce e cu putine calorii...
Ce inseamna tocvanita light?
Ea in crestere! E adolescenta si nu trebuie sa manance light! Ci trebuie sa manance sanatos!
Tocana de cartofi, daca nu e facuta cu multa prajeala si nu e mancata cu paine sau alte alimente din categoria celor care contin amidon e ok.. Mai ales daca se mananca la pranz.
Dar mai bine roga-o pe mama ta sa gateasca ghiveci de legume, fara cartofi, sau fasole boabe, mazare..

In rest, perfect de acord cu ce ai spus..
Plus ca trebuie sa tinem cont ca poate parintii ei nu sunt atat de open minded si considera ca daca vrea sa tina dieta inseamna ca se infometeaza..
Cel mai bine ar fi, dupa parerea mea, sa ii explici mamei ca nu vrei sa tii dieta, ci ca vrei sa mananci sanatos!

Lactatele „light“ trebuie să conţină: 1-1,5 la sută grăsime laptele semidegresat, iaurtul – maximum 3% grăsimi, iar smântâna – 12% grăsimi.Ai dreptate, cele cu 0 % grasime nu sunt tocmai sanatoase. Am zis ca nu se prefera cascaval pentru ca are un continut caloric crescut, de preferabil e inlocuirea lui cu branza de vaca sau urda. Nu e tragedie, bineinteles, era doar un principiu.

Gina ma numesc. Daca gateste mama ei tocanita ca si mama mea...........Legumele prajite in ulei, cu smantana, faina, lapte....Asa am presupus....
Ideea mea era ca, pe cat posibil sa inlocuiasca unele alimente si obiceiuri...
Scuze daca te-am ofensat, e doar parerea mea
040489, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1764 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1247 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 731 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui 040489:
Kclaudyia (25 oct 2013)