View Single Post
  #16 (permalink)  
Vechi 14 mar 2012, 19:33:08
fit4life's Avatar
fit4life fit4life este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 29 feb 2012
Locaţie: Bruxelles/Cluj-Napoca, Belgia
Vârsta: 38
Dieta: alimentatie sanatoasa si mult sport
Date: 163cm, 49kg
Mesaje: 55
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal fit4life - unei antrenoare de fitness/aerobic

Citat:
Anterior postat de DrIulia2010 Vezi mesajul
Seara sau dimineata,important este sa existe efortul fizic in programul nostru.

Ora de antrenament are mare importanta si mai multa relevanta atunci cand se face sport de performanta,culturism,etc,cand obiectuvul este altull.

Fiecare din noi avem viata sociala diferita,de aceea fiecare organism reactioneaza in alt mod si are alt randament atunci cand facem antrenamentele dimineata,la pranz,sau seara,pentru ca avem activitati cotidiene diferite.

Din experiente s-a constatat ca in intervalul 10-12 si 15-19 exista randamentul fizic cel mai bun,optim.

Si,da sunt dezavantaje daca antrenamentul este facut seara tarziu,dar cum spuneam depinde de viata cotidiana a fiecaruia si de tipul de antrenament
.
Foarte adevarat Nu exista o ora "magica" pentru facut sport, depinde de fiecare. Eu personal cel mai mare randament il am dimineata foarte devreme, gen ora 7-8. In liceu cand faceam inot mergeam de la 6 la bazin ca sa pot ajunge pe 8 la scoala. Dar pe de alta parte pe mine sportul ma energizeaza foarte tare, daca fac dupa ora 9 seara nu mai adorm pana la 3 dimineata. Sunt si fete pe care le adoarme, le-am auzit spunand dupa cate o ora seara la sala ca merg acasa si se pun direct la somn
__________________
fit4life, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
fit4life, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1799 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1282 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]