View Single Post
  #17723 (permalink)  
Vechi 27 apr 2015, 13:16:04
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anqutz - sport si dieta pentru corpul ideal

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul
De pe site-ul tau am luat chestia aia cu proportia intre carbi, proteine si grasimi.

Ca sa pierd grasime am ales prima varianta
deci 40-50% proteine, 30-40% grasimi si 10-30 % carbohidrati

La un consum minim de 1200 cal - imi iese ca ar trebui sa mananc 120 - 150 g proteine - aproape 3g/ kg corp.
Daca te gandesti la un 1500 - 1600 cal cat e normal sa mananc tinand cont ca fac si sport ajung la aproape 200 g proteina pe zi!!

Cat despre sport - eu am ales CHLX de 5 ori pe sapt ( ca asa e programul) si alergare de 3 ori pe saptamana.

Si intrebarea(ile)
-am gresit eu undeva la calcul?
-din ce poti aduna atatea proteine?

Buna! Nu ai gresit calculul, dupa indelungi cautari si experienta proprie aceea pare formula ideala pt slabit. Ce-i drept, este recomandata pe termen scurt, adica nu ca stil de viata. E intr-adevar mai greu sa ajungi la un nr asa de mare de proteine. Se poate suplimenta dieta cu proteine din albus de ou si pudra proteica (din zer sau vegana, dupa preferinte).

Citat:
Anterior postat de Kclaudyia Vezi mesajul
Bun planul tau.. me gusta..
Eu nu mi-am facut un plan chiar asa de detaliat..
As vrea sa fac acasa P90X3, sa fac si forta la sala si sa mai si predau de 3 ori pe sapt.. bine ca la predat nu fac 100% cu fetele, ma mai opresc sa le verific, si la circuit chiar nu pot sa fac cu ele, ptr ca lucram pe statii si tre sa le arat exercitiile apoi sa le las sa faca si eu sa am grija ca fac corect si nu triseaza
Ms! Eu am zis ca am nevoie de un plan asa de detaliat, altfel azi sigur as dormi, maine la fel si miercuri m-as trezi ca am pierdut 2 zile aiurea si in weekend nu ma omor cu sportul. Tu nu ai cum sa lenevesti, vrei nu vrei trebuie sa te duci la "serviciu".
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
Kclaudyia (27 apr 2015), Michelina (27 apr 2015)