View Single Post
  #17796 (permalink)  
Vechi 31 mar 2014, 11:13:07
rommyna's Avatar
rommyna rommyna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Hello fete! Duoa cum ati vazut pe fb, noi am petrecut ultimele 10 zile la firul ierbii, acasa la ai mei. Am decis da o vreme asafrumoasa metita plimbari lungi in aer liber. Sinasa ca bebe a stat mai mult afara, de la 11 pana cand apunea soarele, cu pauze de masa si schimbat. A fost o perioada frumoasa. Acum ne-am intors acasa, vedem cum ne adaptam aici,...in special partea de carat carut si bebe de la etajul 2 ) Este foarte frumos la ai mei, natura, verdeata, aer curat si atata liniste ca doare si-mi pare rau ca nu-mi pit creste copilul doar acolo. Pevde alta parte imi era dor de casa mea, de mister sot sicde viata de aici...desi imi petrec toata ziua doar eu cu bebe si avem program doar noi 2. Este greu sa fi impartit in doua.

Bebe creste spectaculos, deja am pud de-o parte hainute care ne-au ramas mici, iar altele ne raman mici de la o saptamana la alta...deja am lucruri care abia le-a primit si ii fin, dar parca vad ca duminica le pun la hainutele mici Iar pe mine ma bucura tare dezvoltarea lui fizica. Zaambete, pupici, imbratisari, plimbari si tzitzi de voie ca sa creasca piticul mare!

Cu somnul suntem ok, au trecut perioadele grele. Evident ca bebe are acum mai mult timp de veghe, dar il umplem cu discutii, ceva joaca din partea mea cu zdranganele si incercarea noastra de a comunica. Din alte puncte de vedere ne dezvoltam minunat: la e sapt jumatate ne urmarea cu privirea prin casa, la 4 saptamani fara o zi a untors privirea spre jucaria zdranganitoare, la 4 saptamani si 2 zile am scos primele gangureli....marti sapt trecuta am dat primul zambet constient...maica-mii , ca in somn dadea o gramada cu tzatza in gura. Suntem la fel de ambitios si capos ca intotdeauna. Iar eu il iubesc de o infinitate de ori cand da nervos din picioruse sau cand lasa buzita ca sa planga..of of

Saptamana trecuta am avut pentru intaia data colici in varianta completa..pe seara il apuca plansul neconsolat, l-am plimbat si eu si mami, l-am pus in wrap si asa s-a mai linistit. A doua zi de la debutul lor, cum am vazut ca vine ora, cum mi-am pus wrapul si l-am luat repede la mine. A stat el cat a stat treaz, si apoi a dormit, fara plansete. Noaptea practicam co-sleepingul in continuare. Saptamana trecuta am reusit sa-l fac sa doarma langa mine, l-am luat pe burtica doar cand vedeam ca-l doare burtica, iar aseara am reusit sa-l pun sa doarma in patut la prima runda de somn. Usor-usor se obisnuieste si asa, mai ales ca-i baietel cuminte- cel jai cuminte ca-i al meu! Ziua a dormit in carucior la aer curat. Initual il lua somnul doar plimbat, mai apoi, doar il leganam putin. Nu incerc sa-l fortez cu nimic, facem totul atunci cand vad si simt ca este el pregatit. Si cu carutul, si cu patutul si cu tot. Daca pentru el este ok, dam inainte. Daca nu renunt si ma adaptez exclusiv necesitatilor lui. Acum doarme pe burtica meam dupa o repriza scurta de somnic in patut..ne doare burtica rau.
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Urmatorii 7 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
Gea (31 mar 2014), Laura (31 mar 2014), meapasarica (31 mar 2014), niculina04 (31 mar 2014), Prapadeala (31 mar 2014), rainbow (31 mar 2014), VAmedeea (31 mar 2014)