View Single Post
  #18 (permalink)  
Vechi 01 iun 2010, 10:30:06
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnal Gea - o mamica in devenire

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
eu m-am dat cu creme de cand am aflat ca sunt insarcinata... nu chiar zilnic dar destul de des...de vreo 4 ori pe sapt...spre sf sarcinii...ultimele luni...fiind si iarna mi-am permis sa ma dau zilnic.
Tine si de genetica familiei tale, dar eu am facut vergituri doar pe solduri...si nu multe...si alea le-am facut mai mult dupa nastere cand am inceput sa slabescdar eu am luat si imens de multe kg
Mersul pe tocuri nu-ti face bine nici tie la coloana... acum probabil nu simti, dar cand vei inainte in sarcina nu te vor mai tzine picioarele sa mergi pe tocuri...ai sa vezi.Poti sa-ti iei cu talpa calapodica...cred ca asa ii zice.


De meniu - seara papi mult prea light...dar e destul de bun si sanatos...doar la numar calorii nu ma multumeste...si primul meniu cam mut zahar, Serios...asa ca si concluzie din ce am vazut la mamicile de langa mine...ca eu la sarcina am fost varza la meniu...daca eviti grasimile si zaharul nu pui kg multe...sau mai bine zis...kg care sa nu le dai jos la alaptat sau doar avand grija de bebel
Nu ma omor dupa dulciuri, dar mai iau cate o mini-prajiturica de la soacra (le face incredibil de bune), sau cate un dot's pe saptamana. Prefer sa iau zaharul si dulcele din fructe sau iaurturi cu fructe. Sunt mai sanatoase. De cand am inceput dieta si cantaritul meselor nu mi-a reusit niciodata sa echilibrez proteinele, carbo si grasimile. Mereu una era prea mica si alta prea mare Dar am observat ca nu merg constant pe depasirea nivelului de proteine/carbo/lipide. Le alternez

Daca se mai incalzeste pe la noi voi incepe sa port balerini si pantofi cu toc mic, de 4-5cm maxim. Am si din aceia, doar ca sunt toti de vara, si pe frigul si ploile de la mine, ma simt minunat in cizme si botine acum

Simt ca mi se ridica stomacul si intestinele in sus. Se vede ca nu este foarte multa grasime (inca se mai vad muschii formati lunile anterioare, dar au o accentuare ciudata). Ai zice ca sunt balonata Ma gandesc ca la 7 saptamani nu e foarte accentuata burtica, deci practic se pregateste sa creasca

Astazi deja m-am cantarit si am 67.5 kg. Aproape cat am avut la inceputul lunii. Se pare ca se depune, chiar daca pap la fel ca inainte Sau sa retin mai multa apa?

Astazi am fost sa imi fac analizele. Dupa 5 le pot ridica. Maine le voi duce la medicul de familie pentru luarea in evidenta si sa vad daca sunt ceva probleme Sper sa nu fie. Revin maine cu detaliile

Mai lucrez ceva pe la birou apoi va trebui sa merg la niste clienti, iar vremea asta nu imi tine deloc partea .

Multumesc pentru sfaturi si sustinere
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat