View Single Post
  #18266 (permalink)  
Vechi 06 mai 2014, 11:45:48
Prapadeala's Avatar
Prapadeala Prapadeala este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Si eu i-am dat apa Anei, de la o luna. Chiar daca era alaptata i-am dat si apa pentru hidratare. Stiu ca laptele curge si in teorie tine loc si de foame si de sete, dar apa hidrateaza cel mai bine. E esenta vietii, mi se pare normal sa ii dai copilului apa. Nu sa il umfli, dar nici sa nu bea deloc. In special cand e racit, in caz de febra sau raceli, cand deshidratarea face uneori mai mult rau decat boala in sine.
Ana si acum bea apa multa, cred ca ajunge la aproape un litru pe zi. E un obicei sanatos care se invata de mic.
Gea, si laptele hidrateaza, sa stii. Noi am trecut printr-o enterocolita in care a acceptat doar lapte si din fericire asta l-a tinut hidratat.
Eu stiam ca si cei pe LP, primesc doar lapte pana la 6 luni cand se incepe diversificarea, practic necesitatea de o hidratare extra vine cand bagam solidele
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat