View Single Post
  #185 (permalink)  
Vechi 10 apr 2014, 10:26:12
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Cum scapam de pofta de dulce?

Citat:
Anterior postat de Elysee Vezi mesajul
Buna slabutele!!!...
sunt si eu o inraita a dulciurilor, mai ales a torturilor pe care le fac
Am mare nevoie de ajutor!!!
Incearca sa gatesti cand nu ti-e foame, si ales daca faci ceva dulce, mananca inainte foarte bine. Chiar daca vei pofti si gusta, nu vei lua decat putin pentru ca nu mai incape.
Dar pofta de dulce se combate cu adevarat prin renuntare pas cu pas si inlocuirea gustului dulce cu altele. Ciocolata cu lapte se inlocuieste cu cea de minim 72%, alte dulciuri cu fructe uscate - atentie sa nu fie confiate ca au zahar adaugat, o gustare super ok care iti ia pofta de dulce este formata din 10 migdale si daca nu te saturi cu ele asociaza cu migdalele niste iaurt sau chefir, usor de baut oriunde.
Eu nu sunt adepta dulciurilor conforme foarte des gatite pentru ca organismul cere dulce tot timpul daca e invatat asa. Si daca nu avem timp de dulciuri conforme scapam in celelalte
Incercati sa mancati lucruri cat mai simple, alimente cat mai putin procesate, fiti pretentioase la ingrediente si veti constata ca orice dulce ne aduce in organism un balast daunator, nu doar zaharul ci si tot felul de amelioratori alimentari de gust sau conservanti/coloranti. Constientizati ce scrie pe eticheta si va mai trece din pofta de dulce Eu am ajuns sa urasc coca cola pentru ca ma gandesc ca are o ligura de zahar per cana si parca ma vad incercand sa mananc o lingura cu varf
Iar prajiturile au de multe ori margarina sau alte grasimi neapetisante - ati manca ingredientele unei prajituri luate separat? Daca nu, nu mancati nici prajitura!
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Mihaela1006:
corinnef (05 oct 2014), eliza david (02 sep 2014), Shori Kogo (23 aug 2019), Tigressa (29 apr 2014)