View Single Post
  #19 (permalink)  
Vechi 30 iul 2014, 21:07:27
serendipity9's Avatar
serendipity9 serendipity9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 20 feb 2014
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 29
Date: 164cm, 72.7kg
Mesaje: 89
Aprecieri acordate: 85
Am fost apreciat(a) de 22 ori in 18 mesaje
Implicit Re: Jurnal serendipity9 - Nu se mai poate asa!

Draga jurnalule,

Nu am scris de o gramada de vreme. O vreme in care am mancat dezordonat, o vreme in care am mai "tinut" un milion de diete si diete ajungand mereu la concluzia ca un stil de viata santatos este ceea ce imi trebuie.
M-am saturat sa spun mereu ca "de maine ma apuc" si de fapt sa tot o duc asa.
Mai am doua luni pana incepe facultatea si nu vreau sa mai arat asa. Vreau sa am in fata mea atunci cand urc pe cantar o greutate cu 6 in fata asa ca maine o sa adopt un stil de viata sanatos.
Mi-am propus ca:
- la micul dejun sa mananc fulgi de ovaz cu fructe/sandvich/omleta cu legume
- sa fac 30 days HIIT challange pentru ca da, recunosc ca nu sunt o amatoare a sportului si am auzit ca aceste exercitii ajuta mult
- la pranz sa optez pentru carne slaba/peste si salata/muraturi facute in casa, sau legume(si mancarica) de toate inafara de cartofi care vor fi doar ocazionali si nu prajiti
- la cina vreau sa incerc sa nu mai mananc carne, am observat ca ma simt mai bine daca o mai raresc
- imi voi permite sa mananc orez si paste integrale din cand in cand
- gustarile vor fi fructe si seminte si in cazul in care pofta de dulce ma loveste si fructele nu o pot controla imi voi permite 2 bucatele de ciocolata neagra

Ca sa fie un mic challange sa ii spunem asa, imi propun sa slabesc aproximativ 4 kg in luna august cu toate ca voi merge in concediu unde nu vreau sa fac excese deloc. Vreau sa imi micsorez portiile de mancare sa adaug mai multe chestii verzi si sa incerc sa nu tai chiar totul pentru ca vointa mea de acum cam lasa de dorit si imi este ca daca le elimin pe toate dintr-o data o sa ajung de unde am plecat.

Acestea fiind spuse, maine dimineata ma cantaresc, ma masor, imi fac poze si vedem rezultatele dupa o luna.
__________________
Jurnalul meu
serendipity9, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1991 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1474 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1217 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui serendipity9:
paulla (31 iul 2014)