View Single Post
  #20 (permalink)  
Vechi 14 sep 2010, 11:52:00
riky's Avatar
riky riky este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Rina personalizata
Date: 164cm, 55.4kg
Mesaje: 4.113
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 5 mesaje
Implicit Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare

Citat:
Anterior postat de Dio Vezi mesajul
Exercitiile cu greutati trebuiesc facute treptat, nu se lucreaza zilnic aceiasi grupa musculara. Teoretic, daca fortezi aceste exercitii, trebuie sa lucrezi o grupa musculara pe saptamana pentru a avea destul timp de refacere. Exercitiile de tip cardio (alergat, bicicleta) pot sa fie facute o ora pe zi, zilnic, atata timp cat tu te simti bine cu asta si ai timpul necesar.

Totusi Riky, cel putin in cazul tau, miscarea trebuie sa constituie o placere si nu o obligatie cred.

este o placere....de fapt daca o zi nu fc sport, zici ca am tras la jug toata ziua....am devenit oarecum dependenta....dar m-a cam dezorientat topicul acesta....
Hmmm, da asta stiam si eu ca ar trebui cate o zi pentru fiecare grupa musculara, insa am eu ceva pe cerebel, cred ca s-a desprins un nerv din trunchiul cerebral AM senzatia ca daca nu fac abdomene si ex pt picioare zilnic, o sa raman cu burta si cu coapse groase...
Deci, ce imi sugerezi ?
riky, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1216 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 959 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat