View Single Post
  #2094 (permalink)  
Vechi 11 ian 2016, 13:48:53
orhidee's Avatar
orhidee orhidee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de corinnef Vezi mesajul
Draga mea , ce mult ne asemanam . Mama mea a hotarat ca apartamentul mamei ei sa-l primeasca sora mea si a actionat in consecinta ( a inceput sa-mi bage strambe la bunici : ca sunt lenesa , ca nu fac mancare ,nu spal si nu misc nimic doar la lucru merg si atat , ca ma port urat , ca nu-i iubesc si cine mai stie cate alte minciuni o fi spus ) Culmea in perioada respectiva aveam 2 locuri de munca ( unul ca sef de sectie in confectii textile si al doilea ca , croitoreasa la o casa de moda ) seara veneam acasa cu taxi si puneam la spalat in timp ce gateam , iar dimineata intindeam hainele inainte de a fugi la lucru . Adica o lenesa in toata puterea cuvantului . Bunica cand a fost f bolnava chiar inainte sa moara a vorbit cu sotul meu si i-a povestit tot si l-a sfatuit ca intotdeauna sa-si pazeasca spatele Acum ca sora mea a mostenit apartamentul si au trecut vreo 14 ani vad cum incearca sa ma tina departe de sora mea si tot timpul am senzatia ca pune ceva la cale dar aleg, adica ALEG sa o iubesc . De ce ? Pentru ca am citit in biblie : " Sa cinstesti pe tatal si pe mama ta "-este cea dintai porunca insotita de o fagaduinta -"ca sa fii fericit si sa traiesti multa vreme pe pamant " ( Epistola apostolului Pavel catre Efeseni 6:2-3)
Vreau sa fiu fericita si stiu ca pentru asta trebuie sa iert si sa merg mai departe iar ca exercitiu o sun pe mama in fiecare zi si stau de vorba cu ea minim 30 min. Vad cum incearca sa ma controleze dar am invatat cum sa reactionez adica cainii latra , caravana trece
Am si eu copii si incerc din toate puterile mele sa nu fac diferente intre ei
Bucuria mea este ca pot sa merg mai departe fara ca aceste probleme sa ma mai doara , iti doresc si tie sa poti sa treci peste si sa mergi mai departe cu bucurie

Imi pare rau, Cori... si vorba ta... ce mult ne asemanam...
Si eu am un frate... In ceea ce priveste "imparteala egala" intre frati mama a procedat asa: a luat direct pe numele lui frate-meu o garsoniera si acum doi ani i-a facut vanzare-cumparare pe apartamentul de 3 camere in care stau (ca sa nu cumva sa am vreo pretentie dupa ce ea nu va fi). Ba mai mult cand a facut acesta tranzactie m-a chemat in fata notarului sa semnez si eu ca sunt de acord cu tranzactia (eu fiind mostenitor rezervatar). La sfarsitul tranzactiei mama a intrebat-o pe notarita daca eu mai pot ataca acest act, dupa ce ea nu va mai fi... notarita i-a zis ca da... si mama a luat foc ca ea de ce a mai cheltuit niste zeci de milioane de lei... acest lucru, sa fiu sincera, m-a amuzat!... dar nu voi ataca niciodata tranzactia... Si la tara mama "a impartit totul in mod egal"... i-a trecut pe numele lui frate-meu casa parintilor ei si o bucata de pamant si mie mi-a dat o bucata mai mica de pamant goala... pe care eu mi-am construit casa... ba, mai mult, intr-un an nu mi-a mai dat curent (acum mi-am bagat si eu) si am stat pe intuneric... Ce e "frumos" e ca acum imi cere apa (eu mi-am facut puţ) si eu ii dau... nu i-am raspuns niciodata cu rau la raul pe care mi l-a facut, dar de cate ori imi cere ceva ii dau, dar nu pot sa nu-mi aduc aminte de cum a procedat ea in situatii similare... nu pot sa nu-mi aduc aminte... si pace!
O sun mereu de Pasti, Craciun, Revelion, ziua de nastere, ziua numelui si... atat! Nu pot s-o sun sa vad ce mai face! In schimb ea cand ma suna si-mi cere ceva, o ajut, dar mai mult nu pot sa fac! Nu pot sa ma mint pe mine sau pe Dumnezeu ca am iertat-o! As vrea s-o iert din tot sufletul, dar nu pot!... si cu chestia asta ma lupt de niste ani buni!
In privinta lui frate-meu, ce sa zic, a pus si el umarul din rasputeri ca tot ce a fost al parintilor sa ajunga pe numele lui atata timp cat sunt in viata! I-a reusit, dar pe el am putut sa-l iert! L-am iertat pentru ca lui mama i-a distrus realmente viata! Nu l-a lasat niciodata sa plece de langa ea (a zis ca moare daca nu-l vede o zi... in timp ce pe mine ma vede cam la 6 luni )... si uite asa a ajuns la 48 de ani si sta cu mamitica... are o relatie la distanta de aproape 9 ani cu o tipa din Craiova (saracii se vad de cateva ori pe an), o fata deosebita, dar cu care mama nu l-a lasat sa se insoare... ca sa stea cu ea...

E bine ca tu o poti suna zilnic... eu si cand ne intalnim suport greu faptul ca trebuie sa ne pupam... ba, mai mult nici in ochi n-o pot privi, desi nu procedez asa cu ceilalti oameni...

Norocul meu e ca acum am un sot pe care il ador, doi copii minunati si un tata pe care il iubesc... caut in continuare o modalitate s-o pot ierta pe mama, dar nu cred ca voi reusi vreodata... nu stiu ce trebuie sa se intample pentru asta...

__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
corinnef (11 ian 2016), lidiuta (11 ian 2016), Michelina (12 ian 2016), rozica1965 (13 ian 2016)