Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal slabit orhidee

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #2091 (permalink)  
Vechi 11 ian 2016, 12:41:42
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Maria, e dureroasa experienta ta cu mama. N-am cuvinte...
Voiam sa te intreb: tu faci 10000 de pasi cam in doua ore? Eu pe-aici ma situez.
O zi buna!
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
corinnef (11 ian 2016), orhidee (11 ian 2016)
  #2092 (permalink)  
Vechi 11 ian 2016, 13:09:17
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Maria, e dureroasa experienta ta cu mama. N-am cuvinte...
Voiam sa te intreb: tu faci 10000 de pasi cam in doua ore? Eu pe-aici ma situez.
O zi buna!
Raport:
- 200 g
10598 pasi
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Acest membru apreciaza mesajul lui orhidee:
corinnef (11 ian 2016)
  #2093 (permalink)  
Vechi 11 ian 2016, 13:14:15
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Maria, e dureroasa experienta ta cu mama. N-am cuvinte...
Voiam sa te intreb: tu faci 10000 de pasi cam in doua ore? Eu pe-aici ma situez.
O zi buna!
Da, ma macina foarte mult treaba asta... si cu cat inaintez in varsta cu atat doare mai tare... nu stiu de ce... parca acum 10-20-30-40 de ani imi pasa mai putin ca mama nu ma iubeste... ma tot intreb de ce acum reactionez asa... mi se pare si caraghios ca femeie matura ce sunt sa plang ca pe mine nu ma iubeste mama... nu stiu... complicati mai suntem si noi, oamenii...

Da, cam asa imi ia si mie...

__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
corinnef (11 ian 2016), lidiuta (11 ian 2016)
  #2094 (permalink)  
Vechi 11 ian 2016, 13:48:53
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de corinnef Vezi mesajul
Draga mea , ce mult ne asemanam . Mama mea a hotarat ca apartamentul mamei ei sa-l primeasca sora mea si a actionat in consecinta ( a inceput sa-mi bage strambe la bunici : ca sunt lenesa , ca nu fac mancare ,nu spal si nu misc nimic doar la lucru merg si atat , ca ma port urat , ca nu-i iubesc si cine mai stie cate alte minciuni o fi spus ) Culmea in perioada respectiva aveam 2 locuri de munca ( unul ca sef de sectie in confectii textile si al doilea ca , croitoreasa la o casa de moda ) seara veneam acasa cu taxi si puneam la spalat in timp ce gateam , iar dimineata intindeam hainele inainte de a fugi la lucru . Adica o lenesa in toata puterea cuvantului . Bunica cand a fost f bolnava chiar inainte sa moara a vorbit cu sotul meu si i-a povestit tot si l-a sfatuit ca intotdeauna sa-si pazeasca spatele Acum ca sora mea a mostenit apartamentul si au trecut vreo 14 ani vad cum incearca sa ma tina departe de sora mea si tot timpul am senzatia ca pune ceva la cale dar aleg, adica ALEG sa o iubesc . De ce ? Pentru ca am citit in biblie : " Sa cinstesti pe tatal si pe mama ta "-este cea dintai porunca insotita de o fagaduinta -"ca sa fii fericit si sa traiesti multa vreme pe pamant " ( Epistola apostolului Pavel catre Efeseni 6:2-3)
Vreau sa fiu fericita si stiu ca pentru asta trebuie sa iert si sa merg mai departe iar ca exercitiu o sun pe mama in fiecare zi si stau de vorba cu ea minim 30 min. Vad cum incearca sa ma controleze dar am invatat cum sa reactionez adica cainii latra , caravana trece
Am si eu copii si incerc din toate puterile mele sa nu fac diferente intre ei
Bucuria mea este ca pot sa merg mai departe fara ca aceste probleme sa ma mai doara , iti doresc si tie sa poti sa treci peste si sa mergi mai departe cu bucurie

Imi pare rau, Cori... si vorba ta... ce mult ne asemanam...
Si eu am un frate... In ceea ce priveste "imparteala egala" intre frati mama a procedat asa: a luat direct pe numele lui frate-meu o garsoniera si acum doi ani i-a facut vanzare-cumparare pe apartamentul de 3 camere in care stau (ca sa nu cumva sa am vreo pretentie dupa ce ea nu va fi). Ba mai mult cand a facut acesta tranzactie m-a chemat in fata notarului sa semnez si eu ca sunt de acord cu tranzactia (eu fiind mostenitor rezervatar). La sfarsitul tranzactiei mama a intrebat-o pe notarita daca eu mai pot ataca acest act, dupa ce ea nu va mai fi... notarita i-a zis ca da... si mama a luat foc ca ea de ce a mai cheltuit niste zeci de milioane de lei... acest lucru, sa fiu sincera, m-a amuzat!... dar nu voi ataca niciodata tranzactia... Si la tara mama "a impartit totul in mod egal"... i-a trecut pe numele lui frate-meu casa parintilor ei si o bucata de pamant si mie mi-a dat o bucata mai mica de pamant goala... pe care eu mi-am construit casa... ba, mai mult, intr-un an nu mi-a mai dat curent (acum mi-am bagat si eu) si am stat pe intuneric... Ce e "frumos" e ca acum imi cere apa (eu mi-am facut puţ) si eu ii dau... nu i-am raspuns niciodata cu rau la raul pe care mi l-a facut, dar de cate ori imi cere ceva ii dau, dar nu pot sa nu-mi aduc aminte de cum a procedat ea in situatii similare... nu pot sa nu-mi aduc aminte... si pace!
O sun mereu de Pasti, Craciun, Revelion, ziua de nastere, ziua numelui si... atat! Nu pot s-o sun sa vad ce mai face! In schimb ea cand ma suna si-mi cere ceva, o ajut, dar mai mult nu pot sa fac! Nu pot sa ma mint pe mine sau pe Dumnezeu ca am iertat-o! As vrea s-o iert din tot sufletul, dar nu pot!... si cu chestia asta ma lupt de niste ani buni!
In privinta lui frate-meu, ce sa zic, a pus si el umarul din rasputeri ca tot ce a fost al parintilor sa ajunga pe numele lui atata timp cat sunt in viata! I-a reusit, dar pe el am putut sa-l iert! L-am iertat pentru ca lui mama i-a distrus realmente viata! Nu l-a lasat niciodata sa plece de langa ea (a zis ca moare daca nu-l vede o zi... in timp ce pe mine ma vede cam la 6 luni )... si uite asa a ajuns la 48 de ani si sta cu mamitica... are o relatie la distanta de aproape 9 ani cu o tipa din Craiova (saracii se vad de cateva ori pe an), o fata deosebita, dar cu care mama nu l-a lasat sa se insoare... ca sa stea cu ea...

E bine ca tu o poti suna zilnic... eu si cand ne intalnim suport greu faptul ca trebuie sa ne pupam... ba, mai mult nici in ochi n-o pot privi, desi nu procedez asa cu ceilalti oameni...

Norocul meu e ca acum am un sot pe care il ador, doi copii minunati si un tata pe care il iubesc... caut in continuare o modalitate s-o pot ierta pe mama, dar nu cred ca voi reusi vreodata... nu stiu ce trebuie sa se intample pentru asta...

__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
corinnef (11 ian 2016), lidiuta (11 ian 2016), Michelina (12 ian 2016), rozica1965 (13 ian 2016)
  #2095 (permalink)  
Vechi 11 ian 2016, 13:53:25
orhidee's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de Zoe Vezi mesajul
orhi, apropo de mama ta şi de ce scriai în jurnalul corinei, caută şi în familia dânsei explicaţii despre de ce se poartă aşa. e posibil să fi primit ceva la fel, sau să fie fidelă unui ancestor al dânsei care a avut probleme în aceeaşi direcţie (cineva "negat" de restul familiei)...
Sa stii ca m-am gandit si eu la asta... dar, nu... ea a fost rasfata familiei... singura fata din cei cinci copii... deci ea n-a fost neindreptatita sau lipsita de iubire, ci rasfatata!
Poate, cine stie, de aia se comporta asa... ca o rasfatata... face ce vrea si nu-i pasa decat de ea... ii manevreaza pe toti dupa bunul plac... pe saracul tata l-a anihilat demult...
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de orhidee; 11 ian 2016 at 13:57:15.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
corinnef (11 ian 2016), Michelina (11 ian 2016)
  #2096 (permalink)  
Vechi 11 ian 2016, 23:07:25
corinnef's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Raw vegan
Date: 167cm, 56kg
Mesaje: 1.045
Aprecieri acordate: 9.232
Am fost apreciat(a) de 1.773 ori in 871 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Ma gandeam acum ca pe mine faza cu mama nu m-a afectat asa tare pt ca eu tineam foarte mult la tata , pe el l-am iubit enorm si de aia ma durea lipsa lui de apreciere . Chiar asa , ciudati mai suntem .
Incearca sa verbalizezi de cate ori poti tot ce te nemultumeste in legatura cu ea si sa definesti clar ceea ce simti , sa spui sentimentelor pe nume si apoi sa iti dai timp in care sa accepti ca ceea ce simti este normal este normal sa te simti tradata si nedreptatita si....completeaza tu spatiile libere ....
Dar apoi dupa toate astea trebuie sa realizezi ca nu se merita sa nu te bucuri deplin de ceea ce ai acum - o familie minunata care iti este aproape
Daca dupa atata timp inca suferi cea care castiga este tot ea care inca iti face viata amara - ea vede ca inca are influenta asupra ta si se pare ca asta ii da satisfactie . Cand tu vei reusi sa o ierti si vei trece peste toate ai sa vezi ca ea are sa fie turbo in prima faza pt ca a pierdut pe unul si mai apoi isi v-a baga ghiara mai tare in ceilalti ca nu cumva sa se "molipseasca" si ei si sa ramana fara "victime" . Ma gandesc acum si la fratele tau ..ce viata ...sa stai langa mama si totusi sa visezi la altcineva dar sa nu ai puterea sa tai cordonul ombilical .
Faptul ca ai deschis subiectul mie imi spune ca esti pe calea cea buna . De ce ? In primul rand pt ca esti constienta ca ai o problema , al doilea vrei sa te vindeci si al treilea ai inceput sa discuti despre asta - astia sunt pasi importanti spre vindecare ....este nadejde .
Stiu ca nu mai este mult si vei fii super ok

__________________
Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinef
corinnef, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1330 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui corinnef:
lidiuta (12 ian 2016), rozica1965 (13 ian 2016), Zoe (12 ian 2016)
  #2097 (permalink)  
Vechi 12 ian 2016, 07:28:55
Zoe's Avatar
Zoe Zoe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 08 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: mâncat normal
Date: 172cm, 81kg
Mesaje: 7.741
Aprecieri acordate: 11.153
Am fost apreciat(a) de 10.563 ori in 5.266 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Voiam sa te intreb: tu faci 10000 de pasi cam in doua ore? Eu pe-aici ma situez.
eu m-am "numărat" ieri: fac cam 2100 de paşi într-un sfert de oră.

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul
Nu pot sa ma mint pe mine sau pe Dumnezeu ca am iertat-o! As vrea s-o iert din tot sufletul, dar nu pot!... si cu chestia asta ma lupt de niste ani buni!
[...] si uite asa a ajuns la 48 de ani si sta cu mamitica...
cred că e vorba de acceptare, nu de iertare. nu mi se pare normal să ierţi un om care îţi face rău în mod intenţionat - dar pentru că e părintele tău, şi-l iubeşti, accepţi că el aşa e. de restul, îţi vezi de viaţa ta şi de ce e mai bine pentru tine - după cum şi faci.
cât despre fratele tău, eu cred că e problema lui şi numai a lui că acceptă şantajul ăsta emoţional. plăteşte ce primeşte, nu?

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul
Poate, cine stie, de aia se comporta asa... ca o rasfatata... face ce vrea si nu-i pasa decat de ea... ii manevreaza pe toti dupa bunul plac... pe saracul tata l-a anihilat demult...
e posibil... dar dinamica familială e ceva mai complexă. poate ar merita s-o investighezi mai în amănunt, mai ales că e evident că suferi mult pentru poziţia în care eşti pusă. şi corina are dreptate, faptul că poţi vorbi despre asta e de bine.
__________________

love yourself, trust yourself.
what is the kindest thing I can do for myself right now?



Zoe, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Zoe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2025 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1508 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Zoe; 12 ian 2016 at 07:32:27.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Zoe:
corinnef (12 ian 2016), lidiuta (12 ian 2016), orhidee (12 ian 2016)
  #2098 (permalink)  
Vechi 12 ian 2016, 08:49:50
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Zoe, eşti tare, cred că mergi de două ori mai repede ca mine!
Relaţiile familiale sunt delicate, am trecut şi eu printr-o relaţie dificilă (care a durat ani buni) cu mama, până când mi-am dat seama că trebuie să o iert spre binele meu. Altfel purtam cu mine o povară teribil de grea. E greu să ierţi, nu e de ajuns să-ţi propui şi gata. Dar cred că altfel nu te poţi vindeca tu, cel ce ai suferit şi suferi. Corina are dreptate, zic eu, te ajută mai ales rugăciunea (Doamne-Doamne), prin eforturi proprii nu prea o scoţi la capăt. Dar rugăciunea nu e un panaceu, practic tot trebuie să lupţi cu tine, cu amintirile dureroase, realimentate de prezent. În plus, prin iertare uneori se realizează minunea: cel care te-a făcut să suferi se schimbă în bine, ba chiar regretă faptele ce au adus suferinţă.
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
corinnef (12 ian 2016), orhidee (12 ian 2016)
  #2099 (permalink)  
Vechi 12 ian 2016, 09:53:15
Zoe's Avatar
Zoe Zoe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 08 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: mâncat normal
Date: 172cm, 81kg
Mesaje: 7.741
Aprecieri acordate: 11.153
Am fost apreciat(a) de 10.563 ori in 5.266 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Zoe, eşti tare, cred că mergi de două ori mai repede ca mine!
păi ăia 10000 de paşi se fac în ritm susţinut. iar "susţinut", după cum zicea un fost preşedinte american, este "ca atunci când ai de ajuns undeva" - eu aveam de ajuns acasă
__________________

love yourself, trust yourself.
what is the kindest thing I can do for myself right now?



Zoe, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Zoe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2025 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1508 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Zoe:
corinnef (12 ian 2016), lidiuta (12 ian 2016), orhidee (12 ian 2016)
  #2100 (permalink)  
Vechi 12 ian 2016, 14:04:31
Michelina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul

Imi pare rau, Cori... si vorba ta... ce mult ne asemanam...
Si eu am un frate... In ceea ce priveste "imparteala egala" intre frati mama a procedat asa: a luat direct pe numele lui frate-meu o garsoniera si acum doi ani i-a facut vanzare-cumparare pe apartamentul de 3 camere in care stau (ca sa nu cumva sa am vreo pretentie dupa ce ea nu va fi). Ba mai mult cand a facut acesta tranzactie m-a chemat in fata notarului sa semnez si eu ca sunt de acord cu tranzactia (eu fiind mostenitor rezervatar). La sfarsitul tranzactiei mama a intrebat-o pe notarita daca eu mai pot ataca acest act, dupa ce ea nu va mai fi... notarita i-a zis ca da... si mama a luat foc ca ea de ce a mai cheltuit niste zeci de milioane de lei... acest lucru, sa fiu sincera, m-a amuzat!... dar nu voi ataca niciodata tranzactia... Si la tara mama "a impartit totul in mod egal"... i-a trecut pe numele lui frate-meu casa parintilor ei si o bucata de pamant si mie mi-a dat o bucata mai mica de pamant goala... pe care eu mi-am construit casa... ba, mai mult, intr-un an nu mi-a mai dat curent (acum mi-am bagat si eu) si am stat pe intuneric... Ce e "frumos" e ca acum imi cere apa (eu mi-am facut puţ) si eu ii dau... nu i-am raspuns niciodata cu rau la raul pe care mi l-a facut, dar de cate ori imi cere ceva ii dau, dar nu pot sa nu-mi aduc aminte de cum a procedat ea in situatii similare... nu pot sa nu-mi aduc aminte... si pace!
O sun mereu de Pasti, Craciun, Revelion, ziua de nastere, ziua numelui si... atat! Nu pot s-o sun sa vad ce mai face! In schimb ea cand ma suna si-mi cere ceva, o ajut, dar mai mult nu pot sa fac! Nu pot sa ma mint pe mine sau pe Dumnezeu ca am iertat-o! As vrea s-o iert din tot sufletul, dar nu pot!... si cu chestia asta ma lupt de niste ani buni!
In privinta lui frate-meu, ce sa zic, a pus si el umarul din rasputeri ca tot ce a fost al parintilor sa ajunga pe numele lui atata timp cat sunt in viata! I-a reusit, dar pe el am putut sa-l iert! L-am iertat pentru ca lui mama i-a distrus realmente viata! Nu l-a lasat niciodata sa plece de langa ea (a zis ca moare daca nu-l vede o zi... in timp ce pe mine ma vede cam la 6 luni )... si uite asa a ajuns la 48 de ani si sta cu mamitica... are o relatie la distanta de aproape 9 ani cu o tipa din Craiova (saracii se vad de cateva ori pe an), o fata deosebita, dar cu care mama nu l-a lasat sa se insoare... ca sa stea cu ea...

E bine ca tu o poti suna zilnic... eu si cand ne intalnim suport greu faptul ca trebuie sa ne pupam... ba, mai mult nici in ochi n-o pot privi, desi nu procedez asa cu ceilalti oameni...

Norocul meu e ca acum am un sot pe care il ador, doi copii minunati si un tata pe care il iubesc... caut in continuare o modalitate s-o pot ierta pe mama, dar nu cred ca voi reusi vreodata... nu stiu ce trebuie sa se intample pentru asta...

Ce aiurea!! Pe mine nu m-ar fi rabdat inima sa nu spun ce simt. Clar si raspicat! Si fratele meu are tendinta de a trage totul spre el - dar m-am opus si uneori mi-a si reusit ( nu intotdeauna - si imi doresc mult sa imi reuseasca mereu sa spun lucrurilor pe nume - atunci cand am dreptate).
Stii care e ideea? Daca ii intrebi, ei nu vad lucrurile asa cum le vezi tu. Ei cred sincer ca au dreptate. Iar asta eu nu pot suporta. Profiti de o situatie si te mai simti si indreptatit?
Macar sa se simta prost.
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Michelina:
corinnef (12 ian 2016), orhidee (12 ian 2016), rozica1965 (13 ian 2016)
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, jurnal, jurnale, orhidee, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal slabit Daiana gdf Arhiva jurnale slabit 71 15 iul 2011 09:49:36
La multi ani orhidee! Slabuta La Multi Ani! 7 01 iun 2011 15:23:18
Ceaiuri pentru slabit sau pastile de slabit? Ioana88 Pastile slabit 10 06 mar 2011 22:53:56
Jurnal slabit vflori vflori Arhiva jurnale slabit 2 05 mar 2011 12:27:04
Jurnal slabit iulika97 iulika97 Arhiva jurnale slabit 30 21 aug 2010 04:11:23

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole