View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 13 aug 2016, 22:46:54
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul

E intr-o oarecare masura normal sa patesti asta cand incepi prima data o dieta.
Am patit si eu in urma cu cativa ani. Explicatia medicala pentru starea ta de rau e, probabil, scaderea glicemiei. Daca ai obisnuit organismul cu un regim bogat in glucide si carbohidrati, secretia "standard" de insulina a pancreasului a crescut considerabil. E in regula, aceasta se adapteaza foarte rapid, dar vei experimenta la inceput niste scaderi mai "abrupte" ale glicemiei, dat fiind faptul ca alimentele consumate in general in diete au incarcatura glicemica mica.
Poti preveni asta daca iei mese mai frecvent, 3 mese principale si chiar 2-3 gustari. Ca si gustare, la mine functionau foarte bine migdalele, maxim 50g/gustare (sunt cam bogate in calorii), dar poti incerca orice doresti. Important e sa te alimentezi la fiecare 2-3 ore, ca sa nu lasi glicemia sa scada.
Altceva ce poti incerca, e sa consumi cereale integrale la micul dejun (cu iaurt 0, lapte vegetal), deoarece sunt carbohidrati cu eliberare lenta, si vor mentine atat glicemia mai stabila, cat si senzatia de satietate pentru mai mult timp.
La mine au trecut destul de rapid starile de rau, insa destul de mult timp dupa ce am inceput noul stil de viata (cam 6-8 luni), a trebuit sa am grija sa iau o gustare cam maxim la 3 ore de la micul dejun (ora 10 cam ), pentru ca altfel simteam efectiv ca tremur, nu rezistam pana la pranz.
Ca alt ajutor, cand incepi pentru prima data o dieta, si faci o schimbare radicala, e bine sa iei niste suplimente cu vitamine, macar 10 zile pe luna. Pana se adapteaza organsimul la noul aport.

La orice dieta, primele 2 saptamani sunt perioada "de foc", daca treci cu succes de ele iti va fi mai usor! Mult spor!


Off topic, de curiozitate, ce concurs?
Concurs de slabit.....fara reguli........doar cu raportare saptamanala a kg-lor! Fiecare slabeste cum vrea si cum stie!
__________________
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui rozica1965:
curly.light (15 aug 2016), justAlina (14 aug 2016)