View Single Post
  #23 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 11:39:33
Alynuta's Avatar
Alynuta Alynuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Citat:
Anterior postat de Scorpia Vezi mesajul
Salut,
Sunt o scorpie de 29 de ani care la 1 an si doua luni dupa nastere nu a fost in stare sa dea jos kg puse in plus.
Dar am luat-o in sfarsit pe calea cea buna!
Mi-a lipsit vointa si faptul ca am fost obligata sa iau elevit, calciu si fier pe timpul alaptarii.
Am renuntat in timpul alaptarii o luna la ele si am putut slabi 5 Kg dar ajunsesem sa ametesc in pat cand ma intorceam de pe o parte pe alta. Binenteles ca le-am pus la loc in 2 luni dupa ce am inceput sa iau vitaminele.
Ajunsesem sa ma trezesc pe la 4 dimineata cand ma rodea stomacul de foame....mancam dulciuri intr-o zi cat mananca un om sanatos care vrea sa se mentina intr-o saptamana.Pastilele mi-au dat o pofta nebuna de mancare si deabia acum, la trei luni dupa ce am oprit alaptarea si vitaminele am inceput sa ma pun pe picioare.
De o luna am inceput regimul in sine si am slabit de la 75 Kg la 72.
Ma uit in oglinda si nu ma recunosc. In toate visele ce le am sunt cum eram inainte, niciodata nu ma visez grasa.
Ma doare cand ma vad cu cineva cunoscut care ma intreaba: "Dar ce-ai patit de te-ai ingrasat asa mult!
Persoanele astea chiar nu realizeaza ca te fac sa te simti prost?
Chiar daca in felul lor iti vor binele....
De glume proaste ce sa mai zic!
Toata familia ma face in fel si chip...Dar nu am sa le mai sau aceasta ocazie...
Mi-am propus ca pana in iunie anul viitor sa am iar 55 Kg.
In nici un caz nu am sa ma grabesc pentru a nu-mi da organismul poeste cap.
Nu am nevoie de dungi pe burta sau altele.E de ajuns ca mi-i s-au lasat sanii dupa alaptare...
Si imi promit mie insami ca dupa ce voi termina cu dieta voi continua sa mananc sanatos!
Bine ai venit,
Imi pare rau ca te simt asa dezamagita,dar te inteleg ca si eu am fost ca tine ,nu-mi venea sa mai ies din casa ,nu mai intram in haine,eram nervoasa pe mine caci orice tentativa de a incepe o dieta se solda cu esecul.
Trebuie sa te mobilizezi ,sa te ambitionezi si sa lupti cu kg. in plus. Sunt convinsa ca vei reusi ,sa vezi ce multumita vei fi cand treptat ,treptat vei incepe sa intri in vechile haine,vei starni admiratia sotului(nu te mai gandi la divort).De tine depinde totul ,esti inca tanara ,poti slabi mai usor.Eu pot spune ca m-am ambitionat de-abia de 2 sapt. Cand ma uit in dulap acum zambesc cand imi privesc blugiila gandul ca curand voi intra in ei. Sunt bucuroasa ca am reusit de 2 sapt. sa nu mai mananc nimic dulce. si tu poti reusi. Am citit povestea ta intr-un subiect ce l-am creat eu cand m-am inscris aici''grupul 30-45 ani'' ,m-ai impresionat caci m-am regasit in tine. Succes!!.
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]