View Single Post
  #24 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 11:45:50
Alynuta's Avatar
Alynuta Alynuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Jurnal Scorpia - Nu credeam ca dupa o nastere voi avea atatea probleme

Citat:
Anterior postat de Scorpia Vezi mesajul
offff...intai de toate gresala mea cea mai mare e ca nu beau destule lichide, max 750 ml/zi apa plus cele 400ml care provin de la cafea(se pune si asta la socoteala nu?)
Ceaiurile nu pot sa le suport. De nici un fel. Degeaba imi fac ca nu beau.
Mi-am luat o cutie de ceai adipos de vreo luna si nici nu am desfacut ambalajul...super, nu?
azi mi-am facut si eu o omleta la micul dejun...ca sa nu mai zic ca nu mananc dimineata .... dintr-un ou, putina ceapa, ardei gras, ciuperci si putina branzica de oaie.
Ceapa, ardeiul si ciupercile le-am calit intr-o lingura de ulei de floarea soarelui ( nu am apucat sa-mi iau de masline).
Dupa ochi am estimat-o la 100gr si banuiesc ca a sarit de 200 kcal.
Stiam ca condimentele nu sunt indicate in dieta.
Nu dau pofta de mancare sau ceva asemanator?
Si mie imi plac ciorbele cu bors si ardei iute dar nu am mai mancat in ultima vreme decat fara ardei.
Daca mananc cu ardei iute trebuie sa mananc si niste paine ca altfel imi ia gura foc. Asa ca ma las pagubasa.
Zici ca daca mananci mai mult timp sub limita metabolismului bazal se invata organismul cu mai putin si apoi te ingrasi la loc?
Asta e naspa!
Cu bautul lichidelor ma lupt si eu. Stau si acum cu o cana pe birou de azi-dimineata si nu reusesc s-o termin. As putea sta zile intregi sa nu beau lichide .
Eu asa am citit in dieta Monty care condamna dietele hipocalorice tocmai din acest motiv ,caci organismul se invata si cu o ratie mai mica de mancare iar dupa dieta kg. revin .
Mi-am format un stil de viata ,incercand in primul rand sa mananc mai sanatos,asa am personalizat dieta monti ca pt. mine.
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]