View Single Post
  #2548 (permalink)  
Vechi 17 ian 2012, 10:41:34
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de moni30 Vezi mesajul
eu am introdus carnea de la 6 luni , la recomandarea pediatrei, de ce, de la 6 luni chiar si in cazul celor alimentati natural, apare deficit de fier, iar carnita le asigura necesarul de fier.
o prietena , are fetita de 8 luni, la 6 luni a mers la vaccin, si dr de familie i a sa i dea fetitei fier, ( asta fara analize)
a fost ok primele zile, insa in ziua 4 , a focut o criza fff urata, si a ajuns cu fetita la urgenta, unde i s a spus , ca, daca nu ajungea in 30 de min, fetita murea. i s au facut analize, si au constatat ca nu avea nevoie de supliment fier
asa ca ATENTIE!!!!
cum s-a manifestat acea criza?
eu ii dau acuma calciu lactic tot asa fara analize si stau cu frica in san mai ales dupa ce am vb si cu bobo.... mi-a dat 10 zile pe luna...(pt ca nu e inchide bine fontanela, si pentru ca nu se intoarce inca -5 luni-.. nu stiu daca nu are putere sau pur si simplu e lenes si nu-l intereseaza) deci cele care fac iaurt din lapte+calciu lactic ATENTIE MARE nu e chiar asa recomandat
dar am zis clar ca daca zice si luna viitoare sa-i dau ii spun ca nu-i dau pana nu-i facem analizele sa vedem daca are nevoie sau nu..
dar totusi e nasol sa-i faci analizele des, nu neaparat pt ca-i chinui ci pt ca-i duci intr-un mediu de spital/ policlinica si te temi sa nu ia ceva de acolo...
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat