View Single Post
  #28 (permalink)  
Vechi 05 mai 2013, 22:16:03
Anita Luca's Avatar
Anita Luca Anita Luca este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 29 nov 2010
Locaţie: zalau, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Rina
Date: 164cm, 66.7kg
Mesaje: 3.025
Aprecieri acordate: 392
Am fost apreciat(a) de 851 ori in 369 mesaje
Implicit Re: Jurnal Anita Luca

Pt Roxy reteta de grisine cu masline si usturoi:
Ingrediente – Grisine cu masline si usturoi

600 gr faina de grau dur/faina tip 650/faina alba
12 gr drojdie proaspata
50 gr ulei de masline sau de floarea soarelui
350 gr apa
un pic sare
putin zahar
Ingrediente umplutura

200 gr masline negre sau verzi
2 catei usturoi
1 ardei mic si rosu iute(optional)
100 gr ulei

Se face o gropita in mijlocul fainii si se adauga pe rand ingredientele, in urmatoarea ordine intai punem drojdia frecata cu 1 lingurita rasa zahar si apoi uleiul si apa. Framantan cateva minute si adaugam sarea, dupa care framantam pana obtinem un aluat elastic.
coperim cu folie plastic si punem la crescut 1 ora intr-un loc ferit de curenti de aer rece, pana cand isi dubleaza volumul.
Mod preparare umplutura
  • Tocam maslinele in bucati nu foarte mici. Tocam si ardeiul marunt.
  • Calim cateii de usturoi in ulei incins pentru 2-3 minute, dupa care il scoatem din tigaie si il aruncam (atentie sa nu se arda usturoiul pentru ca uleiul va capata un gust amar) si punem in uleiul aromatizat maslinele si ardeiul la calit pentru 3-5 minute. Stingem focul si lasam sa se raceasca.
Mod de preparare grisine
  • Dupa 1 ora, intindem aluatul intr-o foaie dreptunghiulara, groasa de cca 0,3 cm si punem umplutura doar pe o jumatate a foii.
  • Aducem partea goala a aluatului peste partea cu umplutura si apoi taiem grisine late de 1-2 cm pe care le rasucim
  • Ungem grisinele cu putin ulei si le coacem in cuptorul preincalzit la 200°C, pentru 30 minute sau pana cand se rumenesc uniform.
Sunt delicioase,, eu le am servit cu bacon invelit pe ele dar si simple sunt minunate