View Single Post
  #29 (permalink)  
Vechi 04 nov 2010, 15:47:05
Nivara's Avatar
Nivara
(meniuri, evolutie)
Guest
Merite:
 
Date:
Mesaje: n/a
Implicit Re: Ce mananci la mic dejun?

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Si eu a trebuit sa renunt la cafea din pacate, desi imi place gustul de cafea foarte mult (beau cafeaua fara zahar si fara lapte, foarte intensa la gust). Problema la mine e ca nu tin la cofeina -- nici macar la teina prea multa nu tin! Anul trecut beam cate o ceasca de cafea in fiecare dimineata, si am ajuns cu timpul intr-o stare aproape catatonica. Acum nu mai beau decat din cand in cand, sau beau decaf, care nu prea are gust de cafea dar ma rog, e ok.

Eu ce ti-as sugera ar fi sa bei in loc de cafea si lapte cu musli o cana de lapte fierbinte cu cacao si putin zahar sau miere, si pe langa asta o lingura de fulgi sau un pumn de alune. Reteta mea de cacao cu lapte (a se vedea ca am scris cacao cu lapte nu lapte cu cacao, e intens!) e: 3 lingurite cu varf cacao, 1 lingurita rasa fructoza (sau zahar daca vrei tu) la 250 ml lapte fierbinte. E cel mai bine daca amesteci cacaoa cu zahar si cu putina apa fierbinte, numai cat sa se umezeasca putin praful, apoi adaugi laptele aproape in clocot.

Va pup cu mult drag,
Cristina
Interesanta reteta ta, o sa incerc si eu. Mai am o problema mare cu dulciurile, ori sunt chiar dependenta de ele ori e doar o simpla obsesie de-a mea, de vreo 4 zile nu am mai mancat aproape nimic dulce insa chiar simt ca nu mai rezist fara ele...si noaptea am ajuns sa visez dulciuri. Am fost fortata de situatie sa nu mananc dulciuri zilele astea insa saptamana viitoare imi fac provizii de ceva dulciuri dar sper sa nu mananc prea multe ca sa nu mi se faca rau. As renunta la orice mancare pt. dulciuri desi stiu cat sunt de nesanatoase
Nivara, trebuie să completezi Nivel de activitate fizică pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat