Subiect: Mi diario
View Single Post
  #30 (permalink)  
Vechi 10 sep 2009, 10:52:11
meapasarica's Avatar
meapasarica meapasarica este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Mi diario

Citat:
Anterior postat de Lori Vezi mesajul
Mai draga jurnalule,

Ti-a fost dor de mine? Ca mie mi-a fost

Eu am avut o dimineata "minunata": M-am trezit la 9 (ca daca azi noapte am stat pana la 2 cu ochii in televizor sa vad cine e criminalul... na ). Am iesit pe terasa. Frumos afara, caldut, soare.... Am coborat plina de entuziasm la parter, la bucatarie. De altfel ma si simteam mai usoara si cu mai putina burtica, asa ca abia asteptam sa ma urc pe cantar Ma duc fericita si dau drumul la filtrul de cafea, care era pregatit de aseara (da, stiu, nu-i buna cafeaua la filtru, dar deja m-am obisnuit cu ea), dau sa ma duc in baie, cand... pica curentul zic hmmm... o fi chestie de cateva minute... Ma duc in baie, ma cantaresc (de la 91,6 ieri - 100 g castigate in prima zi de papat peste 1000 kcal - la 91,3 ), la fel de fericita ma intorc in bucatarie. Curent nu era. Zic bine... atunci imi fac cafea la ibric. ma apuc de cafeaua la ibric, intre timp, sa-mi transfer apita dintr-o damigeana de 5 l intr-o sticla de 2 l pe care musai sa o beau azi pana la culcare. Cum forta nu am sa tin o damigeana de 5 l intr-o mana, teapana, si cu cealalta mana sticla goala de 2 l... tin damigeana cu 2 maini si incep sa torn. Sunt sigura ca nu sunt singura persoana care a fost atat de neindemanatica incat sa umple toata masa si toata bucataria de apa
In fine, iau vreo 10 prosoape de hartie, ma apuc sa sterg... in timp ce alergam apa pe gresie... cine credeti voi ca dadea in foc si umplea aragazul? cafeaua...
Ma duc la chiuveta, sa iau apa pe un burete ceva, sa sterg... hmmm... ia apa de unde nu-i
Reusesc toata operatiunea, curatz luna gresia, aragazu', etc... hai sa-mi pun si eu cafelutza s-o beau. Iau sticla de lapte din frigi, in care mai era cam o gura, da' zic lasa, ca imi ajunge... dau sa pun lapte in cafea si il torn pe tot pe masa numa' ce facusem curat alt lapte nu mai aveam in casa... deci baut una bucata cafea neagra cu indulcitor
Baut cafeaua vreo ora, in timp ce citit vreo 50 de pagini dintr-o carte dragutica... vazand ca nu mai vine curentul... sun la Enel. Firma care pana acum mi-a facut "frumoase" mai multe zile, seri, nopti, eventual chiar noptile de dinaintea examenelor cand aveam nevoie de lumina sa mai ingras porcu' in ajun, sau de calculator, sa termin proiectul fara de care nu puteam sa intru in examen... Ii sun pe baieti. Dupa ce ma plimba vreo juma' de ora de pe o tasta pe alta, dau de un domn amabil care ma informeaza cu mare tristete in glascior ca "stim... s-a rupt un cablu de inalta tensiune... nu credem ca o sa revina curentul pana diseara" Eu nespalata, cu vasele in chiuveta, etc...
Zic bine... ma resemnez... iau cartea sa mai citesc ceva, vine curentul. Oau! Ce minunat! Am curent! Si incep sa ma simt ca Thomas Edison, numai ca in secolul 21.
Ma duc sa deschid calculatorul, sa vad ce mai fac slabutele si sa dau vestea cea mare... scriu un mesaj - doua... si pica internetul
Deci Doamne, de ce, cu ce am gresit?
Acum stau si ma gandesc cu groaza ca m-as duce sa fac o baita buna dupa o serie de exercitii si... ma intreb daca sa risc sa raman cu samponul in ochi...
Asa sunt unele zile... nefaste de dimineata pana seara. Chiar ma gandeam ca diseara voiam sa ies cu prietenele mele la un ceai verde cu lamaie si cu gheata si pt asta as avea de condus prin oras... ma intreb daca sa mai iau masina azi sau sa o las intreaga in curte
Dar una peste alta, am slabit 300 g in contextul in care am papat peste 1000 kcal
Iar acum ma delectez cu o feliuta de chec de 40 g = 154 kcal, pe care o voi arde cu 10 min de tae bo, 10 min de pilates si 10 min de gimnastica
Si cand o sa vina internetul, o sa dau send la mesaj
Viata e plina de surprize, Lori
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]