View Single Post
  #32 (permalink)  
Vechi 22 sep 2010, 23:13:04
vadmin's Avatar
vadmin vadmin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Post Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente

Citat:
Anterior postat de Bread Pitt Vezi mesajul
Am mai întâlnit câteva probleme:
- în lista de ţări, lipseşte Marocul
Exista tara, doar ca unele din denumiri erau in limba engleza si nu erau traduse. Toate denumirile de tari au fost traduse, pentru a putea fi utilizate mai usor.

Citat:
Anterior postat de Bread Pitt Vezi mesajul
- văd cum colegii „furnicuţe” au alimente deja urcate în categorii, care mie (in lista standard a formularului) imi sunt inaccesibile. De pilda „Fasole”, „Ciorbe” si cate altele.
Poate s-a putea completa lista formularului, pentru ca alimentul s-ar incadra mai exact. Eu am pus azi o „Ciorba de burta” (din conserva) la ”Alte alimente”. Poate s-ar putea institui categoria „Conserve”. Dvs hotarati.
Subcategoriile pentru alimentele adaugate sunt setate de Slabuta, atunci cand modereaza si aproba alimentele. Cand adaugati un aliment, selectati doar "categoria de baza" si Slabuta va incadra in subcategoria corespunzatoare acel aliment.

Citat:
Anterior postat de Bread Pitt Vezi mesajul
- Am fost azi intr-o situatie speciala: dupa ce am urcat Calorii: Peste: Ton maruntit in suc propriu, Carrefour - Calculator calorii - Slabute.ro, m-am trezit cu un merit care nu-mi apartinea. Alimentul era deja in baza ca „Ton maruntit in sos propriu”. Era pus de slabuta fara poza.
Am pus poza la ea si am vrut sa-mi retrag produsul. N-am putut. Stiu ca dvs moderati, dar asa ceva v-ar putea scapa. Poate ar fi bine sa permiteti uploader-ului, la apasarea lui „Modifica” sa aiba si butonul „Sterge”.
Pentru "conflictul de nume" apar doua cazuri:

1. Se adauga un alt aliment, dar cu un nume deja existent in baza de date. In cazul acesta, se modifica/detaliaza numele alimentului si se adauga.
2. Se adauga un aliment, care exista deja in baza de date si are acelasi nume. Se verifica daca valorile pentru alimentul existent deja in baza de date sunt conforme cu cele de pe ambalaj (unii producatori mai modifica valorile) si daca sunt diferite sau trebuie de completat unele campuri cum sunt "ingrediente" sau alte valori, se foloseste link-ul din pagina alimentului Raporteaza date incorecte, pentru a trimite noile valori.

Pentru a evita cazurile de mai sus, este recomandat sa faceti o cautare in prealabil dupa numele alimentului adaugat.

Butonul "Sterge" din motive tehnice nu este afisat, dar nu trebuie sa va faceti probleme, daca se mai intampla greseli (nu sunt multe cazuri). Slabuta sterge alimentele duplicat sau cele cu valori incomplete/incorecte.

P.S. Nu trebuie sa va faceti griji, mecanismul de adaugare alimente nu permite adaugarea alimentului decat o singura data si deci prima slabuta care a adaugat alimentul, va primi meritul pentru acel aliment in Top Slabute-Furnicute. Alimentele duplicat, care nu au fost detectate de mecanismul de adaugare, sunt sterse in procesul de moderare.
Răspuns cu citat