Subiect: Jurnal Silvy
View Single Post
  #35 (permalink)  
Vechi 05 feb 2011, 03:04:31
pasiune's Avatar
pasiune pasiune este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Buna Silviy,

Citindu-ti jurnalul, mi-am dat seama ca ori am o personalitate foarte complexa ori un trecut nutritional foarte.....tumultuos. Ma regasesc, ca si la alte slabute, in destul de multe din randurile tale... Doar ca diferenta dintre tine si mine este ca tu ai ajuns la o greutate pe care parca nici nu mai indraznesc s-o visez. Dar cum zice proverbul : "As long as you breathe there is hope!". Eu am ajuns o data la 49 kg dar prin mijoace nu foarte ortodoxe...

Dar sa revenim la oile noastre. Sa stii ca nici eu nu pot sa mananc mult de o data si sunt destul de pofticioasa, m-am educat sa ma mananc un pic din toate, mai des, nu mult in cantitate si am si eu o problema cu carnea care simt ca imi compromite sanatate. Pe sistem nervos mi se activeaza dureri in burtica, niste crampe de uneori simt ca ma paralizeaza.

Legat de aceste probleme, eu le-as califica, din proprie exeprienta de disbioza intestinala. Este un termen destul de putin (re)cunoscut de medicii din Ro dar pe site-urile din UK/US ai multe informatii.

Disbioza intestinala este o intreaga anarhie a sistemului digestiv si de-acolo pleaca aproape tot. Se spune ca burtica este un al-2-lea "creier" al nostru si ca acolo se gasesc terminatii neuronale legate direct de creierasul nostru.

Dar este si un termen destul de global care poate "ascunde" multe:
- alergii si intolerante alimentare in special (alimentele cele mai susceptibile: glutenul, lactoza, ouale, soia, arahidele, crevetii, kiwi, banane,.... dar pot fi si altele care pot fi detectate cu ajutorul testelor de "intoleranta"...).
- alergii la diferite substante pe care le respiram / din jurul nostru (produse cu care facem menajul, poluarea din aer, din apa pe care o bem, polen, ....)
- flora intestinala la pamant (o cura de pro- si prebiotice este foarte indicata)
- permeabilitate intestinala (asta e mai in toate cazurile cand avem problemele acestea: intestinele sunt "invelite" de o mucoasa poroasa care are rol de "bariera" pentru a nu lasa si a face un tri intre substantele care le lasa sa treaca in sange si cele care trebuie eliminate. Asta se intampla in timp normal. Dar cand flora intestinala este dezechilibrata, mucoasa asta prezinta niste gaurele mici prin care trec toate substantele, inclusiv cele care nu trebuie in sange.... )
- fara sa cautam prea departe, toate acestea pot fi produse si doar de lipsa Magneziului. Magneziul fiind extrem de important pentru digestie si multe multe altele. De aici poate si pofta pentru lucruri "dulci".
- cand suferim de aceste probleme, inclusiv "serotonina" (hormonul care regleaza starea noastra de bine) este afectata. O diminuare a acestui hormon duce la pofta de dulce, mai ales dupa 17H seara si la tendinte mai mult sau mai putin depresive.
- toate acestea, binneinteles, ca duc la faptul ca alimentele nu mai sunt "asimilate" corect, de unde si cele 4 kg in minus...

Concluzie: sunt extraordinar de multe piste care conduc la aceste probleme intestinale. Iar pe plan spiritual: multe lucruri in viata noastra pe care nu reusim "sa le digeram bine".

Legat de muschiuleti, iti recomand pentru inceput (caci un antrenament ar trebui schimbat la maxim fiecare3 luni):
- 3-4 sedinte de musculatie de 30min
- in fiecare zi lucarata o parte diferita a corpului (Exemplu: Luni: bicepsi/tricepsi; Marti: spate/umeri; Joi: picioare/abdomene; Vineri: fese/abdomene).
- serii de cate 8-10 repetitii
- greutate: la 80% de eforts sau: greutatea ideala => cea care sa nu-ti permita sa faci mai mult de 8-10 repetitii.
- ptr fese: Squat-uri, Lunges, Dead Lift.... in fine nu stiu sa le zic in Ro
- cardio mai putin sau cel putin durata mai scurta si intens gen "Interval Training".
- 5-6 mese pe zi care fiecare sa contina un pic (mai mult) de proteine

Sunt multe exercitii pe care le poti gasi pe site aici si pe Net in general cu exercitii pentru toate partile corpului .

Dar iti recomand foarte mult exercitiile Zuzanei care te-ar aranja in multe sensuri: faci si rezistenta si cardio in acelasi timp si dureaza decat 12-20 min /zi, 5 zile din 7. E de-ajuns sa cauti pe G***le: "Zuzana" + "bodyrock tv".

Si acum sa te intreb si eu niste lucruri pentru a-mi satisface curiozitatea nutritionala:
- cam cate calorii mancai pe zi cand ai slabit pana la 50?
- tineai cont de cate glucide/carbi mancai pe zi? Am vazut ca mancai foarte sanatos calitativ si cantitativ, plus orez, feculente, cereale....
- in cat timp ai ajuns la 50?

Iti urez multa succes si pe curand!

Ultima dată editat de pasiune; 05 feb 2011 at 03:12:05.
Răspuns cu citat