Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Silvy

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #31 (permalink)  
Vechi 04 feb 2011, 14:57:51
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Atunci trebuie sa mananci mai putin dar sa ai ai multe mese pe zi asa reusesti sa mananci mai mult important e sa fie mancarica sanatoasa, ca sa te ingrasi cum trebuie ca daca papi prostioare, fi sigura ca se depune grasimea
Ca sa te ingrasi trebuie sa papi mai mult...altfel nu ai cum Daca nu ai timp, nu e neaparat sa mergi la sala (cu toate ca sunt sigura ca la sala obtii rezultate mai bune) dar daca nu se poate ...asta e. sa faci acasa
Răspuns cu citat
  #32 (permalink)  
Vechi 04 feb 2011, 15:40:50
Dio's Avatar
Dio Dio este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 183cm, 82kg
Mesaje: 600
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Pentru muschiuleti avem nevoie de 2 lucruri:
- stimulare
- alimentatie cu o cantitate suficienta de proteine

Stimulare inseamna ca tu trebuie sa-i transmiti muschiului mesajul "Dupa cum vezi, am nevoie de tine sa cresti putin pentru a face fata acestui efort pe care il depun acum (adica antrenamentul)". Dupa care ii dai ce are el nevoie, adica proteinte, energie si odihna si el isi face treaba.

Ce spune Andra este corect, dar cred ca asta faci deja. Totusi, daca vrei un minim de rezultate trebuie sa inlocuiesti prostiile dintre mese (biscuiti, covrigi) cu ceva util si sanatos (lactate fermentate, o bucatica de carne, 1-2 legume neprocesate termic, etc.).

Mai departe, si iti dau varianta scurta, exista 2 tipuri de exercitii:
1. cele care nu te obosesc foarte tare (nici pe tine si nici pe muschiuleti), iti permit sa lucrezi o perioada indelungata de timp (500 de abdomene mi se pare ENORM) si principalul avantaj este ca pe langa consumul de calorii incep sa-ti arda si din stratul adipos.
2. cele care sunt foarte intense pe o perioada scurta de timp, care stimuleaza muschii dar care nu iti consuma toata energia (decat pe termen scurt) si nu arzi aproape deloc calorii. Sunt antrenamentele cu greutati, adica cu o greutate mai mare decat este obisnuit corpul tau.

Si ca sa iti dai seama de diferenta, si ca punct de plecare, incearca intr-o zi, daca spatiul din casa iti permite, sa faci abodmenele putin altfel. Adica, in loc sa le faci intinsa pe jos sau in pat, cum le faci de obicei, incearca una din cele 2 variante:
a. stai cu spatele pe pat, transfersal, avand fundul pe marginea patului, in lateral. Intinde picioarele, pozitia ta o sa fie jumatate pe pat (cap, spate), fundul pe muchie si picioarele intinse in continuare, in aer. Miscarea trebuie sa fie cam de 30-40 de grade, pe ridici in aer si le lasi in jos, incepand de la sa zicem 10% grade mai sus de axa orizontala. Miscare trebuie sa dureze 3 secunde in miscarea ascendenta, o secunda stationezi in punctul superior, 4 secunde coborare. Incepi din nou miscarea asecendenta FARA puza in punctul inferior si FARA sa-ti relaxezi abdomenul. Abdomenul tau trebuie sa fie incordat pe intreaga durata al exercitiului, 10-12 repetari, adica aproximativ 80-90 de secunde.
b. Aceiasi poveste cu miscari incete, abdomen in cordat, dar fara pauza de data asta nici in punctul superior: In pat sau pe jos stai intinsa pe spate, ridici picioarele in sus pana la aproximativ 70 de grade dupa care pui mainile in sold si continui miscarea catre pozitia de "lumanare", avand picioarele la 90 de grade fata de sol. Cred ca aproximativ 4 secunde cu 4 secunde ajung pentru miscarea ascendenta si cea descendenta.

La astefel de exercitii nu trebuie sa intervina niciodata inertia, desi nu este cuvantul cel mai potrivit. Adica nu trebuie sa bruschezi la un moment dat, sa zicem la inceputul miscarii, apoi profitand 2 zecimi de secunde de inertia obtinuta pentru a relaxa muschiul sau a depune mai putin efort. Miscarea trebuie sa fie cotinua, aceiasi viteza, intensitate si atentie intreg exercitiul fara sa fie momente de relaxare.

Spune-mi cum a decurs

PS: ce mult scriu ....
Dio, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2730 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2213 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #33 (permalink)  
Vechi 04 feb 2011, 19:17:36
silviy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: hipocalorica
Date: 167cm, 51kg
Mesaje: 61
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

bine, incerc maine asta ca si asa e weekend si am timp de experimente.
Da oricum eu fac abdomenele destul de corect, le fac fara pauza, cate 100 din 5 feluri diferite, pentru muschii superiori sau cei de jos.
Da ce exercitii mai intense as putea face pentru picioare si fese? ca eu aici as vrea sa muncesc mai mult.

In legatura cu mancarea, eu stiu ca asa ar fi cel mai corect sa mananc ce zici tu (desi iaurturi beau, mai ales activia), dar in rest imi e mult mai usor cu biscuiti de cereale decat legume, ca biscuitii sunt pe birou si intre 2 telefoane si un mail pot sa mai rontai unu....cu legumele, sa ajung pana in bucatarie...mult mai greu
Răspuns cu citat
  #34 (permalink)  
Vechi 04 feb 2011, 22:17:12
silviy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: hipocalorica
Date: 167cm, 51kg
Mesaje: 61
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Hai ca nici azi nu am avut timp sa mananc la pranz, ca iar am avut o multime de intalniri si sedinte, noroc ca aveam un activia in frigider care m-a salvat. Da seara am fost cuminte ca am venit acasa si am mancat mazarica facuta de mine cu piept de curcan si asa am mai recuperat ceva.
Maine ca e weekend o sa incerc sa mananc mai organizat, desi seara ies la cina cu niste prieteni, da sigur gasesc eu ceva in meniu sa fie potrivit.

noapte buna fetele si un weekend odihnitor si cu putine dulciuri
Răspuns cu citat
  #35 (permalink)  
Vechi 05 feb 2011, 03:04:31
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Buna Silviy,

Citindu-ti jurnalul, mi-am dat seama ca ori am o personalitate foarte complexa ori un trecut nutritional foarte.....tumultuos. Ma regasesc, ca si la alte slabute, in destul de multe din randurile tale... Doar ca diferenta dintre tine si mine este ca tu ai ajuns la o greutate pe care parca nici nu mai indraznesc s-o visez. Dar cum zice proverbul : "As long as you breathe there is hope!". Eu am ajuns o data la 49 kg dar prin mijoace nu foarte ortodoxe...

Dar sa revenim la oile noastre. Sa stii ca nici eu nu pot sa mananc mult de o data si sunt destul de pofticioasa, m-am educat sa ma mananc un pic din toate, mai des, nu mult in cantitate si am si eu o problema cu carnea care simt ca imi compromite sanatate. Pe sistem nervos mi se activeaza dureri in burtica, niste crampe de uneori simt ca ma paralizeaza.

Legat de aceste probleme, eu le-as califica, din proprie exeprienta de disbioza intestinala. Este un termen destul de putin (re)cunoscut de medicii din Ro dar pe site-urile din UK/US ai multe informatii.

Disbioza intestinala este o intreaga anarhie a sistemului digestiv si de-acolo pleaca aproape tot. Se spune ca burtica este un al-2-lea "creier" al nostru si ca acolo se gasesc terminatii neuronale legate direct de creierasul nostru.

Dar este si un termen destul de global care poate "ascunde" multe:
- alergii si intolerante alimentare in special (alimentele cele mai susceptibile: glutenul, lactoza, ouale, soia, arahidele, crevetii, kiwi, banane,.... dar pot fi si altele care pot fi detectate cu ajutorul testelor de "intoleranta"...).
- alergii la diferite substante pe care le respiram / din jurul nostru (produse cu care facem menajul, poluarea din aer, din apa pe care o bem, polen, ....)
- flora intestinala la pamant (o cura de pro- si prebiotice este foarte indicata)
- permeabilitate intestinala (asta e mai in toate cazurile cand avem problemele acestea: intestinele sunt "invelite" de o mucoasa poroasa care are rol de "bariera" pentru a nu lasa si a face un tri intre substantele care le lasa sa treaca in sange si cele care trebuie eliminate. Asta se intampla in timp normal. Dar cand flora intestinala este dezechilibrata, mucoasa asta prezinta niste gaurele mici prin care trec toate substantele, inclusiv cele care nu trebuie in sange.... )
- fara sa cautam prea departe, toate acestea pot fi produse si doar de lipsa Magneziului. Magneziul fiind extrem de important pentru digestie si multe multe altele. De aici poate si pofta pentru lucruri "dulci".
- cand suferim de aceste probleme, inclusiv "serotonina" (hormonul care regleaza starea noastra de bine) este afectata. O diminuare a acestui hormon duce la pofta de dulce, mai ales dupa 17H seara si la tendinte mai mult sau mai putin depresive.
- toate acestea, binneinteles, ca duc la faptul ca alimentele nu mai sunt "asimilate" corect, de unde si cele 4 kg in minus...

Concluzie: sunt extraordinar de multe piste care conduc la aceste probleme intestinale. Iar pe plan spiritual: multe lucruri in viata noastra pe care nu reusim "sa le digeram bine".

Legat de muschiuleti, iti recomand pentru inceput (caci un antrenament ar trebui schimbat la maxim fiecare3 luni):
- 3-4 sedinte de musculatie de 30min
- in fiecare zi lucarata o parte diferita a corpului (Exemplu: Luni: bicepsi/tricepsi; Marti: spate/umeri; Joi: picioare/abdomene; Vineri: fese/abdomene).
- serii de cate 8-10 repetitii
- greutate: la 80% de eforts sau: greutatea ideala => cea care sa nu-ti permita sa faci mai mult de 8-10 repetitii.
- ptr fese: Squat-uri, Lunges, Dead Lift.... in fine nu stiu sa le zic in Ro
- cardio mai putin sau cel putin durata mai scurta si intens gen "Interval Training".
- 5-6 mese pe zi care fiecare sa contina un pic (mai mult) de proteine

Sunt multe exercitii pe care le poti gasi pe site aici si pe Net in general cu exercitii pentru toate partile corpului .

Dar iti recomand foarte mult exercitiile Zuzanei care te-ar aranja in multe sensuri: faci si rezistenta si cardio in acelasi timp si dureaza decat 12-20 min /zi, 5 zile din 7. E de-ajuns sa cauti pe G***le: "Zuzana" + "bodyrock tv".

Si acum sa te intreb si eu niste lucruri pentru a-mi satisface curiozitatea nutritionala:
- cam cate calorii mancai pe zi cand ai slabit pana la 50?
- tineai cont de cate glucide/carbi mancai pe zi? Am vazut ca mancai foarte sanatos calitativ si cantitativ, plus orez, feculente, cereale....
- in cat timp ai ajuns la 50?

Iti urez multa succes si pe curand!

Ultima dată editat de pasiune; 05 feb 2011 at 03:12:05.
Răspuns cu citat
  #36 (permalink)  
Vechi 05 feb 2011, 09:30:19
silviy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: hipocalorica
Date: 167cm, 51kg
Mesaje: 61
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Buna Silviy,

Citindu-ti jurnalul, mi-am dat seama ca ori am o personalitate foarte complexa ori un trecut nutritional foarte.....tumultuos. Ma regasesc, ca si la alte slabute, in destul de multe din randurile tale... Doar ca diferenta dintre tine si mine este ca tu ai ajuns la o greutate pe care parca nici nu mai indraznesc s-o visez. Dar cum zice proverbul : "As long as you breathe there is hope!". Eu am ajuns o data la 49 kg dar prin mijoace nu foarte ortodoxe...

Sunt sigura ca si tu vei ajunge la greutatea dorita, de fapt nici nu este asa mult, daca mananci sanatos, cum sunt sigura ca o faci o sa vezi cat de usor vor scadea si kilogramele.Ideea tocmai este sa nu slabim foarte repede ca vor aparea o multime de probleme si nu cred ca-ti doresti asta.

Dar sa revenim la oile noastre. Sa stii ca nici eu nu pot sa mananc mult de o data si sunt destul de pofticioasa, m-am educat sa ma mananc un pic din toate, mai des, nu mult in cantitate si am si eu o problema cu carnea care simt ca imi compromite sanatate. Pe sistem nervos mi se activeaza dureri in burtica, niste crampe de uneori simt ca ma paralizeaza.
Oricum cred ca este si sanatos sa mancam mai putin si mai des. In ceea ce priveste carnea, eu nu pot sa zic ca am o problema majora cu ea, nu imi dispace, mai ales carnea de peste mi se pare foarte hranitoare si sanatoasa, mie imi placea si carea de pui, dar asa cum zici si tu, avand in vedere numai cu cate antibiotice sunt indopati puii din prima zi cand ies din ou, chiar cred ca aceasta carne ne poate compromite si sanatatea, nu stiu deloc de unde am putea cumpara ceva mai sanatos. Singura mea problema cu cernea, era ca atunci cand aveam durerile acelea de stomac nu o puteam manca in cantitati mari, deoarece imedoat dupa masa ma durea foarte tare stomacul, bine, pe mine atunci ma durea la aproape orice, si la fructe si la multe altele.....


Legat de aceste probleme, eu le-as califica, din proprie exeprienta de disbioza intestinala. Este un termen destul de putin (re)cunoscut de medicii din Ro dar pe site-urile din UK/US ai multe informatii.

Disbioza intestinala este o intreaga anarhie a sistemului digestiv si de-acolo pleaca aproape tot. Se spune ca burtica este un al-2-lea "creier" al nostru si ca acolo se gasesc terminatii neuronale legate direct de creierasul nostru.

Dar este si un termen destul de global care poate "ascunde" multe:
- alergii si intolerante alimentare in special (alimentele cele mai susceptibile: glutenul, lactoza, ouale, soia, arahidele, crevetii, kiwi, banane,.... dar pot fi si altele care pot fi detectate cu ajutorul testelor de "intoleranta"...).
- alergii la diferite substante pe care le respiram / din jurul nostru (produse cu care facem menajul, poluarea din aer, din apa pe care o bem, polen, ....)
- flora intestinala la pamant (o cura de pro- si prebiotice este foarte indicata)
- permeabilitate intestinala (asta e mai in toate cazurile cand avem problemele acestea: intestinele sunt "invelite" de o mucoasa poroasa care are rol de "bariera" pentru a nu lasa si a face un tri intre substantele care le lasa sa treaca in sange si cele care trebuie eliminate. Asta se intampla in timp normal. Dar cand flora intestinala este dezechilibrata, mucoasa asta prezinta niste gaurele mici prin care trec toate substantele, inclusiv cele care nu trebuie in sange.... )
- fara sa cautam prea departe, toate acestea pot fi produse si doar de lipsa Magneziului. Magneziul fiind extrem de important pentru digestie si multe multe altele. De aici poate si pofta pentru lucruri "dulci".
- cand suferim de aceste probleme, inclusiv "serotonina" (hormonul care regleaza starea noastra de bine) este afectata. O diminuare a acestui hormon duce la pofta de dulce, mai ales dupa 17H seara si la tendinte mai mult sau mai putin depresive.
- toate acestea, binneinteles, ca duc la faptul ca alimentele nu mai sunt "asimilate" corect, de unde si cele 4 kg in minus...

Concluzie: sunt extraordinar de multe piste care conduc la aceste probleme intestinale. Iar pe plan spiritual: multe lucruri in viata noastra pe care nu reusim "sa le digeram bine".
S-ar putea sa ai dereptate cu aceasta disibioza intestinala, una din cauzele aparitieie ei fiind si eunterocolita. Eu in septembrie am avut o eneterocolita acuta cu diaree, fevra, mi-a crescut VSH-ul de 5 ori fata de normal si de atunci au inceput durerile de stomac, crampele dupa ce mancam si toate celelalte probleme. Eu am fost la cei mai buni 4 medici gastroenterologi din tara, atat in Bucuresti cat si in Cluj, mi-au facut numeroase analize, endoscopii si mi-au dat foarte multe tratamente - atat pentru gastrita cronica pe care zic ei ca o am cat si pentru duodenita acuta (au descoperit ca am mucoasa duodenului extrem de inflamata). Doar ca toate aceste tratamante , inclusiv cu pro si prebiotice, nu stiu de ce nu-si faceau efectul, eu tot aveam dureri foarte puternice, tot slabeam, deci undeva nu se absorbeau toate substantele nutritive din intestin.....
Doar ca, ca prin minute, in prima saptamana a acestui an, dupa 4 luni de tratament, am fost si eu o saptamana in concediu la sky, m-am relaxat si ca prin minune a fost prima data cand cateva zile la rand nu m-a mai durut stomacul. Asa ca am hotarat sa renunt si la tratament (nu mai suportam sa iau atatea pastile de atata timp) si iata ca dupa o luna ma simt bine, mai am uneori cand ma stresez dureri, dar de intensitate si durata mult mai mica.



Legat de muschiuleti, iti recomand pentru inceput (caci un antrenament ar trebui schimbat la maxim fiecare3 luni):
- 3-4 sedinte de musculatie de 30min
- in fiecare zi lucarata o parte diferita a corpului (Exemplu: Luni: bicepsi/tricepsi; Marti: spate/umeri; Joi: picioare/abdomene; Vineri: fese/abdomene).
- serii de cate 8-10 repetitii
- greutate: la 80% de eforts sau: greutatea ideala => cea care sa nu-ti permita sa faci mai mult de 8-10 repetitii.
- ptr fese: Squat-uri, Lunges, Dead Lift.... in fine nu stiu sa le zic in Ro
- cardio mai putin sau cel putin durata mai scurta si intens gen "Interval Training".
hai ca am cautat exercitiile pe net, si chiar astazi ma apuc sa le fac pe cele pentru picioare si fund, multumesc mult de recomandare ca par super interesante. Eu le mai combinam si pe astea, dar nu faceam o zi doar pentru o parte a corpului, dar de azi, fac asa

- 5-6 mese pe zi care fiecare sa contina un pic (mai mult) de proteine

Sunt multe exercitii pe care le poti gasi pe site aici si pe Net in general cu exercitii pentru toate partile corpului .

Dar iti recomand foarte mult exercitiile Zuzanei care te-ar aranja in multe sensuri: faci si rezistenta si cardio in acelasi timp si dureaza decat 12-20 min /zi, 5 zile din 7. E de-ajuns sa cauti pe G***le: "Zuzana" + "bodyrock tv".

Si acum sa te intreb si eu niste lucruri pentru a-mi satisface curiozitatea nutritionala:
- cam cate calorii mancai pe zi cand ai slabit pana la 50?
- tineai cont de cate glucide/carbi mancai pe zi? Am vazut ca mancai foarte sanatos calitativ si cantitativ, plus orez, feculente, cereale....
- in cat timp ai ajuns la 50?
am ajuns la 50 kg cam in aproximativ o jumatate de an, deci nu am slabit foarte brusc. Doar ca primele luni nu au fost asa drastice ci am eliminat treptat din alimentatie tot ce trebuie eliminat, deci efectiv sa zicem cam 4-5 luni au fost asa cum trebuiau sa fie ca si alimentatie. `mancam in jur de 1.000 calorii pe zi, adica intre 900 si 1.100, bineinteles mai erau zile cand mancam si mai mult, imi pare rau acum ca atunci nu imi tineam un jurnal, dar nevand un cantar de bucatarie nu stiam daca aproximez corect, ulterior mi-am dat seama ca aveam ochiul destul de format. In plus, faceam bicicleta cam 30-40 min pe zi, de 3-4 ori pe saptamana si dimineata mai faceam cam cate 250 abdomene, tot asa de 3 ori pe saptamana. Pe mine m-a ajutat mult si perioada anului ca era primavara-vara si mancam multe fructe si legume proaspete, nu combinam deloc spre ex: carne cu cartofi sau orez...sau paste. Tineam cont sa incerc sa nu depasesc limita la carbohidrati, desi uneori din cauza legumelor si fructelor o mai depasea, da nu faceam combinatii periculoase. Mancam mult peste sau pui cu legume la gratar, sau tarse la tigaie, sau salate. Dimineata cereale cu lapte degresat si gustari fructe la greu (mere, pepene, caise, piersici, struguri mai in toamna)



Iti urez multa succes si pe curand!
Iti urez si eu mult succes sa ajungi la greutatea dorita cat mai frumos si sanatos, ca asta este mult mai important decat repede. Oricum sunt sigura ca pana vine vara si mergi la mare vei arata foarte sexy. De fapt daca stau bine si ma gandes si eu anu trecut in febr aveam tot cam greutatea ta, 58 kg si in iulie ajunsesem la 50, sa pun o poza la 50 sa vezi cum aratam atunci.
Te pup si weekend placut
i
Răspuns cu citat
  #37 (permalink)  
Vechi 05 feb 2011, 14:30:30
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Silviy,

Multumesc tare mult ca ai avut rabdarea sa-mi raspunzi la sumedenia de randuri.
Multumesc tare mult pentru sfaturi si pentru ca mi-ai impartasit toate aceste evenimente si aspecte ale vietii tale.
Iti confirm ca si eu "carburez" cu peste (il ador) si carne de pasare plus ceva carne de vita slaba. Si tot asa, e o chestiune de dosaj. Adica nu sunt carnivora aia inraita care ar putea suporta un regim bazat exclusiv pe proteine avand in vedere ca ador frutele, legumele si de ce sa mint....cerealele (integrale si nu in cantitate mare). Eu am fost si vegetariana 5 ani de zile tocmai ca adoram prea mult fructele si legumele in special. Si eram ca pe la 53-54kg in perioada aia.

Ma bucur nespus de mult ca te simti mai bine cu burtica, e si cazul meu dar e adevarat ca cele mai mici contrarietati si presiuni le simt direct in....ea. Pe alti oameni cand sunt stresati ii doare capul sau le creste tensiunea, eu.... simt totul in burtica. Ca si cum toate emotiile mele s-ar concentra acolo si in inima.

Pentru exercitiile de rezistenta iti doresc sa-ti gasesti un program frumos si sigur te vei modela extraordinar de bine. De altfel, ti-am vazut pozele si esti o inspiratie pentru mine . Arati foarte bine iar sportul te va metamorfoza intr-o ....femeie fatala .

Cum sunt o pasionata de nutritie, imi fac propriile-mi sondaje si as mai fi vrut sa stiu de ce grupa sanguina esti. In ordine descrescatoare, eu as zice:
- aproape sigur A+
- AB
- sau B
- dar in nici un caz O.

Imi confirmi/infirmi ipoteza?

Te pup si un weekend agreabil
Răspuns cu citat
  #38 (permalink)  
Vechi 06 feb 2011, 12:07:33
silviy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: hipocalorica
Date: 167cm, 51kg
Mesaje: 61
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Citat:
Anterior postat de pasiune Vezi mesajul
Silviy,

Multumesc tare mult ca ai avut rabdarea sa-mi raspunzi la sumedenia de randuri.
Multumesc tare mult pentru sfaturi si pentru ca mi-ai impartasit toate aceste evenimente si aspecte ale vietii tale.
Iti confirm ca si eu "carburez" cu peste (il ador) si carne de pasare plus ceva carne de vita slaba. Si tot asa, e o chestiune de dosaj. Adica nu sunt carnivora aia inraita care ar putea suporta un regim bazat exclusiv pe proteine avand in vedere ca ador frutele, legumele si de ce sa mint....cerealele (integrale si nu in cantitate mare). Eu am fost si vegetariana 5 ani de zile tocmai ca adoram prea mult fructele si legumele in special. Si eram ca pe la 53-54kg in perioada aia.

Ma bucur nespus de mult ca te simti mai bine cu burtica, e si cazul meu dar e adevarat ca cele mai mici contrarietati si presiuni le simt direct in....ea. Pe alti oameni cand sunt stresati ii doare capul sau le creste tensiunea, eu.... simt totul in burtica. Ca si cum toate emotiile mele s-ar concentra acolo si in inima.

Pentru exercitiile de rezistenta iti doresc sa-ti gasesti un program frumos si sigur te vei modela extraordinar de bine. De altfel, ti-am vazut pozele si esti o inspiratie pentru mine . Arati foarte bine iar sportul te va metamorfoza intr-o ....femeie fatala .

Cum sunt o pasionata de nutritie, imi fac propriile-mi sondaje si as mai fi vrut sa stiu de ce grupa sanguina esti. In ordine descrescatoare, eu as zice:
- aproape sigur A+
- AB
- sau B
- dar in nici un caz O.

Imi confirmi/infirmi ipoteza?

Te pup si un weekend agreabil
Da, ai dreptate, am grupa AII, cum ai ghicit
In ceea ce priveste exercitiile, multumesc mult de sfat, am gasit ieri pe internet o serie foarte interesanta si deja am febra musculara la fund astazi, ceea ce e de bine, nu
In ceea ce priveste mancarea, se pare ca avem cam aceleasi gusturi, e bine ca ele sunt si sanatoase, asa ca sa o tinem tot asa
Răspuns cu citat
  #39 (permalink)  
Vechi 06 feb 2011, 16:31:31
pasiune's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Buna Silviy,

Mersi mult pentru raspuns. Faza cu grupa sanguina este o observatie proprie pe teren legate de fetele cu "profilul" asta ca al nostru (cam tot ce ai descris tu desptre gusturile si tendinele tale nutritionale). Suntem unici toti dar sunt totusi niste linii generale care nu tradeaza .

Exista si o carte care se numeste "Dieta Grupelor Sanguine" si care, chiar daca nu detine adevarul absolut, prezinta totusi multe premise adevarate.

Sunt cateva (zic bine doar "cateva") informatii si aici:
Dieta Grupa Sanguina

Ma bucur ca "simti" atat de rau efectul exercitiilor !

O Duminica frumoasa
Răspuns cu citat
  #40 (permalink)  
Vechi 06 feb 2011, 20:21:54
silviy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: hipocalorica
Date: 167cm, 51kg
Mesaje: 61
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Fetele,


la ora 21.00 pe AXN o comedie romantica foarte draguta, asa ca daca vreti sa va incheiati weekendul intr-un mod relaxant, puteti sa va uitati.

Pup, seara buna
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, dulciuri, haine, jurnal, meniuri, mentinere, sanatos, stil de viata, stomac


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole