Subiect: Slabit rapid!
View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 11 oct 2010, 04:38:16
amy0404's Avatar
amy0404 amy0404 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Slabit rapid!

Citat:
Anterior postat de barbieblack Vezi mesajul
treaba cu infometatul daca stomacul meu se obisnuieste sunt ok ,pot sa nu mananc zile in sir problema e ca acum m-am trezit sa zicem am vazut clatite in bucatarie am mancat deja 2
acum cateva luni daca mancam 2 clatite gata era pe azi nu mai mancam nimic ... problema e ca is si o mare pofticioasa asa aratam la 47-50 kg

acuma intrebarea me este scrie langa ticketul meu cateva chestii... ca daca mananc 1085 kcal zilnic slabesc si toate astea... se refera cu sport sau cum merge?
Infometarea nu este o solutie, nu se slabeste sanatos astfel.
Iti recomand sa te informezi ce se poate intampla daca te infometezi si dupa aceea sa te gandesti de doua ori inainte de a apela la astfel de solutii extreme http://forum.slabute.ro/anorexie/fii...arii-6229.html
Atat eu, cat si celelalte slabute iti suntem alaturi si te sustinem, dar nu sa te infometezi. Te incurajam sa ai un mod de viata sanatos, sa inveti sa faci alegeri sanatoase, sa faci sport.
Calculatorul de calorii iti arata pe de o parte nr de calorii provenit din alimentele ingerate, iar pe de alta parte nr de calorii consumate (metabolismul bazal + diverse activitati zilnice). Diferenta intre ele reprezinta nr de kg pe care le poti da jos daca vei continua asa o luna intreaga. Desigur, nimic nu est ebatut in cuie. Ce iti arata calculatorul este un estimativ, dar mai intervin si alti factori cum ar fi cantitatea/calitatea alimentelor, metabolismul propriu...
Asa cum ti s-a mai spus, incerarca sa ai un minim de 1000 cal/zi impartite in 3 mese si 2 gustari.
Succes!
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]