View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 24 oct 2009, 21:32:10
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal de ne-mancat noaptea - dara

Mayadiz si Nicol, felicitari pt cat ati slabit si tot inainte

Mayadiz, cat timp te misti cat de cat, stai treaza, nu ar fi o mare problema ca mananci noaptea, fata de mancatul la treziri din somn. Intr-adevar secretia de insulina noaptea e mai mica si nu ti se diminueaza asa usor glicemia din sange, dar tu care lucrezi noaptea doar n-o sa stai nemancata de la 6 seara.
Daca poti ciuguli ceva la serviciu, in special chestii fara carbohidrati, ar fi bine, ca sa nu te culci imediat dupa mancat.
Sfaturi ce sa zic, la mine a functionat treaba cu indicii glicemici, gen Montignac sau South Beach, pe termen lung (dar nu cantitati nelimitate)...ca pe termene mai scurte slabeam (doar cu regim, nu si alte alea) cate 30 de kg si puneam la loc 35.
Am mers si mult pe jos la inceput cand era mai greu sa alerg sau ceva. Am mai mers cu rolele si patinele (sa ma fi vazut la 100 si ceva de kg pe role cum invatam acu' 3 ani , cre ca eram un spectacol ). Acu' merge mai greu, dar ma lupt pt fiecare 1/2 de kg si nu mai renunt. A functionat in afara de indici glicemici sa mananc doar cate o gura de prajitura sau de inghetata cand manca sotul. A mai functionat sa-i gatesc orice, inclusiv cartofi prajiti, dar sa-i manance atunci, sa nu stea mancarurile super tentante prea mult in frigider. Acum pot sa stea, ca m-am antrenat.
Sper sa-ti foloseasca ideile.

Si eu lucrez noaptea pana spre 2 (tocmai incerc sa ajung pana maxim la 12), dar problema ar fi treziri din somn cu nevoia imperioasa de a manca ceva.

Nicol, chestia cu treziri din somn si mancat nu face foarte bine la organism, mai ales daca mancarea contine carbohidrati, plus ca iti supui corpul, ca si mine, unui efort sa digere in timpul somnului. Se cheama 'night eating syndrome' si se caracterizeaza si prin faptul ca in general cat e lumina nu ti-e prea foame, plus oscilatii ciudate la cei 3 hormoni de care scriam. Plus ca e posibil sa mentina cercul vicios cu rezistenta la insulina si la leptina, care produce ingrasare.

Oricum chiar daca nu puteti opri din prima, se poate cu antrenament si conteaza daca e cat mai putin, cat mai rar si ce contin mesele de noaptea. Orice mic pas conteaza.

Eu asta am invatat, sa nu mai renunt, sa o iau mere, cu fiecare masa de la capat, daca 'am calcat stramb'. Intai o luam dupa 3 zile de la capat (timp in care eram suparata pe mine si nu imi folosea prea tare), apoi dupa 2 zile, apoi de a doua zi, acum daca vreodata 'calc stramb' (dar nu s-a mai intamplat decat la un botez - acolo chiar am ales) reglez la urmatoarea masa, nu mai astept a doua zi.

O sa va mai zic ce o sa mai functioneze la mancatul noaptea. Prima data, cand am oprit 2 luni a functionat o chestie comportamentala, daca mancam noaptea, 'nu mai aveam voie' dimineata sa beau cafeaua decofeinizata timp de 4 ore.

Ce functioneaza cat inca nu am adormit este controlul gandurilor. Ma intreb de ce vreau sa mananc in momentul ala, daca nu mi-e foame, ce simt, ce-mi trece prin cap si incerc sa obtin altfel (relaxarea, recompensa, linistirea, placerea, etc.).SI daca nu obtin, asta e, sa ma impac cu ideea. Sau iau o gura din ceva si ma opresc, am exersat mult 'opritul'.

Noaptea e diferit ca-s semi-adormita si pana ma dezmeticesc eu sa gandesc alea alea, am si mancat ceva , chit ca 1/2 mar.
Sper ca maine sa raportez ca nu am mancat la noapte

Va pup si multumesc de vizita.

PS. Sunteti destepte, ambele voastre citate de la semnatura m-au ajutat si pe mine enorm. Si sa lucrez la mintea mea sa ma conving ca pot si sa caut mereu solutii, indiferent cate nu mergeau si cat aveam senzatia de 'nu pot', si sa invat sa nu mai renunt.

Ultima dată editat de dara; 24 oct 2009 at 21:36:36. Motiv: completare