View Single Post
  #40 (permalink)  
Vechi 08 aug 2010, 21:13:27
mysterious girl's Avatar
mysterious girl mysterious girl este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 17 iul 2010
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 35
Dieta: stil de viata sanatos
Date: 165cm, 49.6kg
Mesaje: 809
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau să pot sta din nou picior peste picior! :) Jurnal de pufoasă.

Citat:
Anterior postat de Poofy Girl Vezi mesajul
Revenind la dietă.
Dacă aţi citit mai sus, şi adăugaţi faptul că am cred vreo 40 de grade în casă, mă veţi înţelege de ce nu-mi vine să mănânc nimic... deşi e doar ora 4, mi-am finalizat meniul pe azi şi îl postez.


CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:55
Orez integral, portionat, Uncle Ben's, 62.5g - 215 calorii
Sos de soia, Heinz, 30g - 56 calorii
Ulei de masline extra virgin, Costa d'Oro, 10ml - 83 calorii
Ciuperci tăiate, în saramură, 100g - 1 calorii

Prânz, ora 13:00
Orez integral, portionat, Uncle Ben's, 62g - 214 calorii
Miere (de tei, poliflora), 30g - 98 calorii
Praf (pudra) ghimbir macinat, 1.8g - 7 calorii
Gem dietetic caise, SchneeKoppe, 15g - 26 calorii
Ceai cu gust de fructe tropicale Fruit Harmony, Celmar, 50ml - 2 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 702 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Invatat, 120min - 304 calorii
Lucru la PC, 300min - 677 calorii
Spalat, manual, 20min - 83 calorii
Metabolism bazal - 1631 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2695 calorii

În traducere:
Pentru mic dejun şi prânz am folosit un pliculeţ de orez integral Uncle Ben's, pe care l-am împărţit în două. Cu jumătate am făcut pt micul dejun un fel de pilaf (62 g orez, o linguriţă ulei măsline, jumătate de borcan de ciuperci feliate despre care am citit că n-au calorii, o lingură de sos de soia). Mi-a rezoltat un catronel de pilaf, pe care l-am mâncat într-o doară, deoarece nu mă omor după pilaf.

Iar pt "prânz", cealaltă jumătate de plic de orez am ales să-l fac...dulce! Şi recomand ce mi-a ieşit.
Respectiv: peste orezul fiert am turnat jumătate de căniţă de ceai concentrat de vişine, am adăugat o linguriţă de miere şi două linguriţe de gem dietetic de caise (am vrut să fie dulce-acrişor), scorţişoară şi ghimbir pulbere. Apoi l-am dat la rece şi l-am mâncat rece. M-am mai şi răcorit şi m-am şi bucurat că am mâncat în sfârşit ceva dulce, de la ziua de fructe încoace

Ca să fim clari, în ziua de azi a disociatei treb'ea să mânc doar orez. Cred că numai disociată nu se cheamă ce fac eu aici...
Eh, lasă, e duminică, eu sunt tristă, mi-am făcut şi eu o poftă (cu ciupercile şi gemul dietetic )

Problema e că pe lângă astea nu mai pot să mai înghit nimic-nimic! Sunt full.
yammy, yammy ce bine suna pranzul tau cu orez dulce. mersi mult pentru pont
nu mai fii trista, draga mea mi se pare ok ce ai mancat cu mentiunea ca e cam putintel dar hai sa zicem ca te iert de data asta, ca stiu si eu cum e sa fii abatut.
cel mai ciudat e ca atunci eu dau iama in frigider si evident pap mai mult eu mi-am luat azi orez basmati de la Uncle Ben`s si am de gand sa incerc minunatia zisa de tine
mysterious girl, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1716 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1199 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1200 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]