View Single Post
  #41 (permalink)  
Vechi 13 apr 2021, 19:18:27
Narawen's Avatar
Narawen Narawen este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Azi a fost o zi bună de dietă. Am un deficit cam de 800 de calorii. Dacă mențin așa un deficit 100 de zile, asta înseamnă puțin peste 10 kilograme pierdute.
Realizam acum, că veni vorba de zi bună de dietă, de ce m-am îngrășat după ce am ajuns la 61 de kilograme în mai 2016. În ultimii 5 ani am avut mai multe zile rele de dietă decât zile bune. Dacă e să consider 770 de calorii consumate peste necesarul caloric dintr-o zi, înseamnă că am avut un total 125 de zile rele mai multe decât zile bune în ultimele 1825 de zile. Mă cunosc, și știu că, de fapt, când întrec măsura, de cele mai multe ori o întrec cu peste o mie de calorii. Dar să zicem 125. Deci, în 7% din timp am exagerat, iar acum consecința: 73.5 kilograme. Vreau să fiu 100& cuminte în următoarele 120 de zile, și aș ajunge iar la greutatea mea mică. Dar cum să fac să nu înfulec? Cum să înving de fiecare dată foamea care știu că va veni? Cum să fac să nu mai cedez și să greșesc iar și iar, iar apoi să mă biciuiesc mental că am dat-o în bară?
Mă gândesc că dacă reușesc să ajung iar sub 70 de kilograme, îmi va fi mai ușor, că nu mă voi mai lăsa să urc. Teoretic, aș putea să ajung acolo în 35 de zile, la un deficit caloric de 770 de calorii pe zi. Dacă rezist aceste 35 de zile, sigur le voi rezista și pe restul de 85. Doamne ajută!
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
ana2612 (15 apr 2021), nikytour (14 apr 2021)