View Single Post
  #42 (permalink)  
Vechi 08 iun 2011, 01:29:29
vadmin's Avatar
vadmin vadmin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Post Re: NOU! Slabute 3 - mai multa utilitate si stil autentic

Odata cu uniformizarea si imbunatatirea interfetelor tuturor sectiunilor de pe Slabute.ro s-a finalizat Etapa I de tranzitie catre Slabute 3. La sfarsitul intregului proces de tranzitie o sa va oferim o comunitate la cele mai inalte standarde internationale .

Am trecut oficial la instalarea si implementarea Etapei II. Va prezint cu bucurie primele modificari la care am lucrat pe parcursul ultimelor luni si care reprezinta primii pasi catre Etapa II din Slabute 3.

Dupa cum probabil deja ati observat , in calculatorul nutritional Slabute au aparut mai multe functionalitati interesante pe care o sa le enumar:
  1. Premiera - Densitatea calorica pentru alimente
  2. Distributie calorii pe nutrienti
  3. Prezentare si calcul valori nutritionale extinse pentru alimente
  4. Subtotaluri valori nutritive pe mese
  5. Mod avansat de afisare a consumului/necesarului zilnic de apa
  6. Prezentare informatii nutritionale sub forma de eticheta inteligenta
  7. Imbunatatire mod de afisare alimente si valori in meniu

In continuare voi descrie pe scurt fiecare functionalitate in parte.

1. Densitate calorica pentru alimente
Anul trecut Slabuta a scris un articol despre densitatea calorica. Era o idee interesanta, dar a trebuit sa mai treaca un an pana sa fie implementata si instalata pe calculatorul nutritional Slabute .

Va aducem in premiera inca o functionalitate noua - densitatea calorica pentru alimente (marcata cu chenar verde in imaginea de mai jos).



2. Distributie calorii pe nutrienti
O alta functionalitate noua pe care am implementat-o si care o sa va ajute sa alegeti cat mai sanatos alimentele pe care le consumati, este calculul si prezentarea in format grafic a distributiei de calorii per nutrienti (marcata cu chenar verde in imaginea de mai jos).



3. Prezentare si calcul valori nutritionale extinse pentru alimente
Ca sa intelegeti si mai bine alimentatia zilnica, am extins numarul de valori nutritive prezentate (termenul folosit de catre noi este "valori nutritionale extinse"). Pentru unele alimente veti gasi pana la 82 nutrienti afisati (de obicei pentru alimentele de baza). Valorile nutritionale extinse pentru un aliment pot fi vizualizate prin selectarea tab-urilor corespunzatoare (marcate cu chenar verde).



Va prezint si un exemplu de valori nutritionale extinse pentru Vitamine.



5. Subtotaluri valori nutritive pe mese
Am implementat calculul subtotalurilor pe mese, care va va ajuta sa organizati si sa distribuiti numarul de calorii pe mese mai usor si mai eficient. Subtotalurile pe mese pot fi gasite in liniile de tabel marcate cu iconita



Calculul subtotalurilor pe mese este prezent atat in meniul din partea dreapta (doar pentru calcul calorii) cat si in meniul cu calcule avansate (include si calculul pentru celelalte valori nutritive).

6. Mod avansat de afisare a consumului/necesarului zilnic de apa
Ne-am gandit ca afisarea consumului si necesarului zilnic de apa poate fi imbunatatita , de aceea am creat pentru voi o reprezentare grafica sub forma unei bare orizontale, care sa va sugereze mult mai bine situatia consumului de apa.



Cursorul, sub forma unei liniute de culoare neagra indica cantitatea de apa consumata pe ziua curenta si semnificatia acelei valori. Zona galbena indica apa putina, zona albastra indica norma zilnica de apa si zona rosie indica prea multa apa. Ideea barei cu o liniuta subtire neagra pe ea, ne-a venit la reprezentarea densitatii calorice si am refolosit-o si aici.


7. Prezentare informatii nutritionale sub forma de eticheta inteligenta

Eticheta inteligenta este eticheta care spre deosebire de o eticheta obisnuita calculeaza "inteligent" valorile pentru orice cantitate si strict in dependenta de necesitatile tale. Activam deja de cativa ani in domeniul stilului de viata sanatos si alimentatiei corecte, incat se pare ca a venit timpul sa definim si unii termeni . Denumirea ne-a venit simplu: poate calcula valori pentru oricine in dependenta de orice cantitate de aliment ... deci este o eticheta inteligenta .

Eticheta inteligenta la baza este o schimbare a modului de afisare prezent pana acum pe calculatorul nutritional Slabute intr-un mod standardizat (standard cunoscut sub denumirea "Nutrition facts") si imbunatatit.

Sub sloganul adauga alimentul direct de pe eticheta! s-a implementat acest mod de afisare sub forma de eticheta (marcat cu chenar verde in imaginea de mai jos) .



8. Imbunatatire mod de afisare alimente si valori in meniu
Modul de afisare a valorilor la meniu a primit un aspect mai estetic si mai "matur", conform cu experienta pe care a capatat-o calculatorul nutritional Slabute in ultimii ani. De asemenea in partea de jos a meniului sunt afisate intr-un mod mult mai estetic si eficient: greutatea curenta, target, estimarea Slabute si cantitatea de apa consumata.




Pe parcursul ultimilor ani de cercetare si dezvoltare, am ajuns sa va oferim una dintre cele mai avansate unelte de nutritie la nivel international ... nu va ramane decat un singur lucru, sa folositi aceasta unealta cat mai eficient ca sa traiti cat mai sanatos !

Succes!

NOTA:

1. Datorita facilitatilor avansate oferite de catre Slabute, interfata web a devenit foarte complexa si necesita performante ridicate din partea navigatorului web/browser. De asemenea unele navigatoare/browsere ofera facilitati avansate la nivel de aspect pentru afisare Slabute.

Pana acum cele mai bune rezultate s-au observat la browser/navigatoarele: Opera, Google Chrome si Firefox. Aceste navigatoare/browsere sunt disponibile gratuit si pot fi instalate usor pe calculatorul personal.

2. Din cauza unor restrictii tehnice impuse de browsere/navigatoare, la tiparire pagina aliment inca nu pot fi tiparite densitatea calorica si distributia caloriilor pe nutrienti, situatie care se va rezolva in curand, pe masura ce vor fi gasite metode alternative de implementare.

3. Imaginile sunt vizibile doar pentru utilizatorii logati/conectati.
Răspuns cu citat