View Single Post
  #46 (permalink)  
Vechi 23 nov 2010, 22:54:04
vadmin's Avatar
vadmin vadmin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Post Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente

Citat:
Anterior postat de Bread Pitt Vezi mesajul
Vă mulţumesc foarte mult pentru atenţie !

Eu nu m-am gândit, în primul rând, la „Favorite”, pentru că, acolo, avem minunata oportunitate „Căutare”. La o adică, nu am decât 178 de favorite şi oricum e mai simplu de căutat. Chiar v-aş ruga să nu munciţi la ordonarea Favoritelor. Căutarea îţi scoate instantaneu un element din 200. Implementarea actuală e perfectă aici.

Problema apare la marea căutare. Îi cer „Iaurt”, să spunem că sunt 1012 items. Rezultatul căutării arată cam aşa:
Plăcintă cu iaurt - aliment pentru copii cu iaurt şi fructe - îngheţată de iaurt - cozonac cu iaurt şi nuci etc. Le dă randomly şi mai pierzi timpul cu apăsarea pe cele 2 butoane: Ordonare şi Caută şi cu inerţia de căutare a sistemului. Asta, după ce vezi prima pagină cu ele puse neordonat. Uit mereu că nu vin ordonate. Asta ţine de vârstă şi de aceea iau zilnic lecitină.

La fel, lista „Am adăugat”. Găsesc pe undeva un aliment şi nu-mi mai amintesc, l-am pus, nu la-am pus ? Apăs şi vine lista neordonată. La mine, nu-i o problemă că am pus doar pe 4 pagini, dar o plâng pe Slăbuţa cu... 6000.

Vă mulţumesc anticipat şi vă cer scuze dacă devin agasant. Nu încerc decât finisarea sistemului pentru noi toţi.
De altfel, e evident că ambiţionaţi în aceeaşi direcţie.
S-au adaugat doua functionalitati noi:

  • Cautare instanta in lista de alimente adaugate (partea dreapta)
  • S-a adaugat o bifa deasupra casutei de cautare "Căutare strict după fraza de căutare". Daca se bifeaza, motorul de cautare va cauta mult mai restrictionat la fraza de cautare. Aceasta optiune este utila pentru cautare denumiri de produse/alimente pe care le cunoasteti deja.
Răspuns cu citat