View Single Post
  #46 (permalink)  
Vechi 06 aug 2011, 03:24:07
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cum va descurcati?

Citat:
Anterior postat de Anycyk90 Vezi mesajul
... de as avea curajul sa fiu eu insami...
Pai eu nu sunt in masura sa dau sfaturi adanci dar imi dau si eu cu parerea si nu am pretentii sa faci ce zic. Doar imi zic parerea.

Gandul este cel care sta la baza mentalului, deci de la gand pleaca tot. Gandul pozitiv = mental pozitiv = succes in ce-ti propui. Gandul e matricea creatiei...cum sa zic...gandul creaza totul. Daca zici tare "O sa fac si o sa dreg asta si ailalta!" si dupa aia in gand te apuca dubiile si-ti zici mereu:"Da' daca nu sunt in stare, da' chiar o sa pot, da' daca nu o sa pot, cum o sa fie daca nu o sa pot, ca uite ca Gigel imi zice ca nu o sa pot in veci?"...daca faci asa = neutralizezi gandul bun pe care l-ai avut de la inceput, ala pozitiv...si esti la zero.

Tot ce poti sa faci este sa practici mereu gandul pozitiv, tot mai mult. Azi un pic, maine un pic si pana la urma...ala negativ nu mai apare ca-l omori in fasa si nu-l mai lasi sa-ti dea in cap.

Trebuie cu alte cuvinte sa-ti schimbi constiinta. Sa lucrezi la cresterea puterii pozitive a gandurilor tale. Daca o sa incepi sa faci asta, o sa vezi ca e asa de benefic pentru tine ca nu o sa mai poti sa te opresti. E chestie de repetitie in minte, nici nu se vede pe afara. Dupa aia corpul, mintea si sufletul (ale tale) or sa fie dintr-o data in armonie...si totul o sa se petreaca in viata ta ...conform will power-ului tau. Si o sa-ti vina mult mai usor.

Valabil e si invers, din pacate. Daca iti zici mereu "Eu nu pot, nu sunt in stare" si te tooot indoiesti...atunci mintea ta nu poate, nu e in stare si ramai pe loc. Esti intr-un fel de...paralizie, frica...nu stiu cum sa zic...stare de imobilitate.

Ca sa faci un experiment mai dur putin dar fooooarte de folos, alege o chestie din ceva ce te critica cei din jur. De ex. daca x iti tot repeta ca:"Tu nu o sa poti niciodata sa inveti engleza!" pune mana si apuca-te sa inveti engleza. Azi un pic, maine un pic, si chiar daca la 50 de ani ajungi sa vorbesti perfect engleza - ti-ai atins scopul, ti-ai finalizat gandul si ti-ai crescut will-power-ul. Fa o incercare si o sa vezi. Zici ca nu ai curaj sa fii tu, pai incearca sa-ti antrenezi will power-ul. Si dupa aia o sa fii asa cum vrei. Nu trebuie decat sa incepi, atat, sa incepi.

Cel mai rau este sa zici "Eh, asa sunt eu, ce sa fac...nu pot sa ma schimb." ...asta este cel mai rau, este ca si cum ti-ai pus tu singura stampila si ai...ramas pe loc, incremenit. Eu pe astia ii numesc "vii morti" pentru ca deja au terminat cu viata lor, stagneaza si atat. Unii au 20 de ani, altii 70...nu conteaza. Cand aud formula asta...gata ii vad deja statui.

Uite si alta idee: daca vrei sa-ti educi will power-ul mai usor, stai langa oameni care au deja treaba asta educata. Oameni mai optimisti, mai pozitivi, mai veseli, mai cumpatati. Nu te duce langa aia care-s la opus. Daca de ex. esti o persoana lacoma la haleala, fa in asa fel incat sa mananci cat mai des cu cineva la masa care este cumpatat la haleala. Si tooot vazandu-l cum mananca cumpatat...o sa te faca sa vrei si tu sa mananci cumpatat.

Am dat doar un exemplu asta cu haleala...ca e forum de haleli. Sa nu se supere nimeni...dintre cei care se stiu mai lacomi asa sau mai pofticiosi...Scuzele mele.

Răspuns cu citat