View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 03 ian 2011, 22:01:36
loreda5's Avatar
loreda5 loreda5 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 28 dec 2010
Locaţie: ialomita, Romania
Vârsta: 47
Dieta: Hipocaloric
Date: 162cm, 90kg
Mesaje: 862
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal loreda5 - drumul spre ”injumatatire”

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
Bine te-am gasit la tine in casuta

Ai citit raspunsul meu intr-un alt subiect in care ai scris?
http://forum.slabute.ro/intre-110-kg...tml#post452639
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru incurajari.Da, am gasit mesajul tau.

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
Bine ai venit printre noi!

In primul rand, in lupta cu kilogramele,trebuie sa fii mai optimista. Nu poate sa iti fie sila de tine ....esti o persoana unica,deosebita,cu multe calitati! Crezi ca cei din jurul tau iti percep kilogramele asa cum le vezi si tu ? Pariez ca persoanele care te iubesc nu le observa atat de mult ca si tine
Trebuie sa te iubesti si sa te respecti! Meriti! Si nu slabi pentru altii,slabeste pentru tine ! Pentru sanatatea ta,pentru ca te iubesti.
Acum,dieta pe care ti-ai ales-o mi se pare putin draconica. Ca sa nu mai vorbim de efectul yo-yo ,pe care vad ca deja l-ai intalnit. Iti recomand sa te uiti peste niste diete mai usor de tinut.
Uite,de exemplu , cum sunt Montignac si South Beach. Aceste diete au rezultate foarte frumoase,pot fi tinute pe termen lung,si cum sunt ,in principal ,stiluri de viata, efectul yo-yo nu prea are cum sa apara.Uita-te putin peste aceste diete,s-ar putea sa te razgandesti
Trebuie sa te inarmezi cu rabdare! Oricare ar fi dieta pe care o tii pana la urma, noi suntem alaturi de tine! Sa treci pe la noi ,sa ne mai spui cum merge!
Bafta!
Am citit cartile lui Montignac si mi-au placut foarte tare. Totusi, la momentul respectiv mi s-a parut complicat.Am sa aprofundez cele doua diete. Promit!

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul
Buna si bine ai venit printre noi! Ma bucur ca te-ai hotarat sa tii o dieta sanatoasa, insa te sfatuesc sa nu incepi cu 1000 de kcal. Pana sa ajungi normoponderala ai ceva kg de dat jos si daca stagnezi nu vrei sa ajungi sa te infometezi. Mai bine incepi cu 1400-1500 de kcal luate din alimente sanatoase si mai cobori din nr de kcal cand vezi ca stagnezi. Cand vei fi aproape de target prboabil ca vei manca 1000 de kcal.

Tot pt inceput ar fi bine sa faci si ceva miscare. Nu multa, daca ai cum sa mergi pe jos (stiu, e frig afara, dar nu neaparat pe afara) macar 30-60 de min/zi ar fi de mare folos. Si cu timpul, dupa ce mai scapi de o parte din kg in plus e bine sa te apuci si de sport. Vei slabi mai rapid, mai frumos si nici nu ti se va lasa pielea.
Eu am tinut acum 6 ani un regim (dat de dr) cu 1000 cal. L-am tinut 4 luni si am slabit 27 kg. Pentru ca era prea strict si eu nu am mai schimbat din alimente l-am abandonat cu ocazia sarbatorilor de iarna si nu am mai reusit sa-l reiau si nici altceva.
Miscare in perioada asta nu pot face decat in casa, trebuie sa ingrijesc de copii , unul de 6 luni care apropo de mancare imi face zile amare ca nu vrea sa manance nimic, ea e la extrema cealalta decat saraca ma-sa.Am nevoie de cateva sfaturi legate de miscarea pe care as putea=o face in casa. Am cateva filmulete cu Pilates. Ce sa mai incerc? Eu am pielea aproape inelasteca, am vergeturi aparute inca din copilarie, care s-au inmultit de la o ingrasare la alta, de la o sarcina la alta.