View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 05 ian 2010, 22:41:08
ianna's Avatar
ianna ianna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

dupa parerea mea nici la grija/raceala infometarea nu este o solutie... mi-e greu sa cred ca tocmai cand organismul este slabit sau sufera tocmai atunci trebuie sa-l stirbim si mai mult.... ba din contra trebuie ajutat ...

Nu zice nimeni ca esti obligat sa papi portii ca atunci cand erai sanatos dar se recomanda mancarea caldutza si usoara, precum ...supe... piept de pui ...usturoi ... fructe precum lamai, mere ..portocale, grepfruit - bogate in vitamina C si usor de digerat...si consum ridicat de lichide impotriva deshidratarii.

organismul nu poate fi pus pe pauza si nici nu se opreste din "munca"...decat daca dam ortul popii ... ci doar poate lucra mai incep...mai obosit pentru ca nu are destula "energie" - vitamine si/sau anticorpi si lupta impotriva unei infectii.

normal daca nu poti manca si versi nu trebuie sa fortezi organismul...e clar ca e atat de "bolnav" incat digestia e ultimul lucru pe care vrea sa-l faca...dar nici sa stai mai mult de 24 de ore fara mancare nu e bine... nici macar cand esti sanatos tun si nu papi 24 de ore te simti slabit ...deci e clar cand ai gripa ca vei fi si mai slabit.

chiar de curand si eu si Edy am avut o gripa puternica... nas infundat... ochi inlacrimati..tuse cu expectorari etc.... am fost pusi amandoi pe medicamentatie:Edy - infants' tylenol si eu deja augumentin ca mi se declansase si sinuzita cu febra. Edy si-a pierdut din pofta de mancare... dar pediatra mi-a zis clar daca nu papa deloc 24 de ore (lapte inclusiv) adus la spital si probabil internat pentru perfuzii etc.- trebuie avut in vedere ca Ed are doar 10 luni ... Asa ca seara faceam baita de 45 de min si apoi amandoi papam ... dar si in timpul zilei mai faceam baite ...pentru ca i se desfunda nasul lui Edy si papa mai usor....

dar fiecare caz e separat .. cine stie cum o fi urmatoarea raceala...doamne fereste sa nu mai avem parte ca a fost tare greu si stresant
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat