View Single Post
  #5110 (permalink)  
Vechi 11 aug 2011, 11:25:06
cris17's Avatar
cris17 cris17 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 aug 2010
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 49
Dieta: hipocalorica si sport
Date: 168cm, 71kg
Mesaje: 2.152
Aprecieri acordate: 46
Am fost apreciat(a) de 117 ori in 30 mesaje
Implicit Re: Jurnal nicoleta 100

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Neata, Nico! Offf, probleme mari cu meniurile in timpul alaptarii.... Pana a facut Alex 2-3 luni si eu ma feream de cruditati, de teama colicilor. Dar apoi cand am scapat in salate...n-am mai tinut cont de carti care spuneau sa mananc o leguma cruda si apoi sa astept 2-3 zile sa-i urmaresc reactiile...nuuuu, l-am servit, indirect, cu o imensa salata asortata si portocale! S-a foit el putin mai mult, insa m-am bucurat enorm ca a iesit singurel afara, asa ca, de-atunci, mi-am inclus obligatoriu in meniu o salata pe zi. Si s-a invatat bine-mersi si cu cruditatile din meniul meu.
Pana la urma...nici medicii nu prea definesc exact colicii; cea mai rudimentara explicatie ar fi ca reprezinta balonarile pe care le are bebelusul din cauza alimentatiei (situatie care se rezolva extrem de simplu, prin ajutarea bebelusului sa elimine complet gazele din stomacel, de preferat pe gurita - e mai putin dureros pentru el); alti medici spun ca ar insemna mult mai mult, adica o reactie neurologica la mediul in care traieste, o neliniste a bebelusului generata de multitudinea de informatii noi cu care vine in contact zi de zi si pe care creierasul sau nu este inca in stare sa le proceseze, asa ca se descarca plangand (caz in care nu prea ai ce face, decat sa astepti sa i se maturizeze sistemul nervos).
Din cate am inteles, Radu e un bebelus cuminte, asta inseamna ca nu sufera de colici. Ai incercat sa mananci cate o leguma cruda si apoi sa-i urmaresti comportamentul doua-trei zile? S-ar putea sa nu-i faca rau, nu toti bebeii reactioneaza la fel. Vorbesc de un ardei gras, un castravete, putina salata verde, ceva mai usurel. Abia ii dai si lui mai multe vitamine!
Va pup si sa fiti sanatosi!
Complet de acord cu cele spuse mai sus
__________________