View Single Post
  #5459 (permalink)  
Vechi 03 ian 2014, 15:42:20
anamaria petreus's Avatar
anamaria petreus anamaria petreus este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2011
Locaţie: timisoara, Romania
Vârsta: 39
Dieta: rina 90
Date: 167cm, 79.4kg
Mesaje: 1.499
Aprecieri acordate: 28
Am fost apreciat(a) de 75 ori in 56 mesaje
Implicit Re: Rina 90"s (etaj XVI)

La multi ani dragutelor!

Citat:
Anterior postat de costina89 Vezi mesajul
seara buna draga Rina
cam pustiu pe aici pe la tine?nu mai tine nici o slabuta Rina?dintre cele care au tinut stie cineva o reteta de sarmale specifice zilei de proteine?ultima oara cand am facut fara orez si grasime mi-au iesit niste bolovani.
Eu am facut sarmalute la proteine numai cu carnita cum zici. intr-adevar ies mai tari dar sunt bune,zic eu.
Ieri mi-am facut pt ziua de amidon de maine sarmale cu orez si soia. Mama ce bunatate a iesit...nu mi-a venit sa cred. Sunt excelente. Va recomand cu drag. Am pus in ele asa: orez spalat , ceapa tocata, ardei tocat, piper,sare,boia,patrunjel tocat si soia oparita pe care am dat-o prin masina de tocat. Sunt super
Azi sunt la proteine si am varza murata cu carnati ,scazuta.


Citat:
Anterior postat de mihastef Vezi mesajul
Buna fetele si LA MULTI ANI.De maine intru si eu in batalia contra kilogramelor.M-am hotarat sa tin si eu aceasta dieta si ma intrebam daca pentru meniu pot sa-mi fac o mancarica de fasole verde cu muschiulet slab de porc,sau pui.Fasolea verde este permisa in ziua de proteine?
Draga Miha,eu fasolea verde intotdeauna o consider amidon. Stiu ca si data trecuta cand am tinut dieta erau discutii pt fasolea asta "afurisita" . Eu ca sa fiu sigura am bagat-o la amidon si am gatat cu problema

Citat:
Anterior postat de soggy Vezi mesajul
Din cate stiu eu da....doar ca in ziua de vitaminizare nu ai voie sare.
Iolanda insa s-ar putea sa stie mai bine.
Dragele mele cu supa este in felul urmator:
1 in ziua de proteine- supa strecurata facuta din proteine,adica carnita(daca mancat la felul principal carnita)
2 in ziua de amidon si carbo -supa de zarzavat,tot strecurata
3 in ziua de vitamine-supa de zarzavat fara amidon,fara carne, fara sare,fara ulei

In caz ca vreti sa mancati numai supa la pranz si cina, atunci aveti voie si cu legumele pe care le-ati fiert in ea,atata timp cat se incadreaza in ziua respectiva.

Sper ca v-am fost de folos. Va pup
Citat:
Anterior postat de mihastef Vezi mesajul
Fetelor intre mese se pot lua gustari?am citit parca undeva ca se pot manca fructe intre mese,dar nu sunt sigura.Mi s-a instalat asa un gol in stomac si o pofta nebuna de ceva dulce,de-mi vine sa mor.
Intre mese nu avem voie nici o gustare. Daca ai citit cartea, ai vazut ca scrie cam asa: dimineata din 2 in 2 ore,fructe/legume pana inainte cu 2 ore de pranz. Urmeaza pranzul cu proteine/amidon/carbo iar apoi cina cu distanta intre cele 2 mese de minim 4/3/3 ore, fara a avea voie nici o gustare. Asta daca vreti sa tineti dieta ca la carte
anamaria petreus, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2301 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1784 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui anamaria petreus:
costina89 (03 ian 2014), soggy (03 ian 2014)