View Single Post
  #5482 (permalink)  
Vechi 13 apr 2012, 13:40:51
nicoleta100's Avatar
nicoleta100 nicoleta100 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de lisha Vezi mesajul
Nicoleta.... ce cabinet recolteaza la copii?

Eu am mers la medic la privat si mi-a zis sa facem analize si ca nu se recolteaza la copii la cabinete private sa merg cu bilet de trimitere in spital....m-am dus si surpriza nici nu m-au bagat in seama cica numai daca aveam internare...am asteptat pe hol dr o gramada de timp...si intre timp m-am enervat si m--am dus sa le zic ca le dau la ziar de aflu ca trebuiau sa imi recolteze si nu a vrut...apoi a venit dr si mi-a recoltat...ba inca mi le-a facut si la laboratorul spitalului...noroc ca ma facut galagie


Apoi nu m-am mai dus la dr repectiva acum merg la cineva de la Sebes, are consulturi si la noi in oaras si acolo i-au recoltat...

I-a gasit fetitei anemie si peste cateva saptamani tr sa repet si mi-ar prinde bine sa stiu cine recolteaza in oras sa nu mai merg pana la Sebes...ca in spital de ma mai duc o data merg cu cei de la TV sa filmeze tot

in 2 sapt pe dr si medicamente am dat vre-o 600 ron...si nu mi-a rezolvat nimeni problema....toti ma abureau cu icter prelungit si la analize nici nu i-a mai iesit icter...
Ulima data am platit 180 ron si mi-a rezolat problema...mi-a facut eco sold, eco abdominal, eco la capusor..plus analizele de anemie...control tot tot

de stiam mai repede de dr asta scapau cei 600 ron mai bine ii dadeam la un om nevoias decat la dr asa pe degeaba ...toti imi ziceau ca-i bine sg prob e icterul...cand colo fata e ff anemica...exagerat de anemica, nu e normal sa fie asa la timpul pe care il are...si se pare ca a mostenit de la mine am fost anemica pe perioada sarcinii si nu mi-a dat dr sa i-au ce trebuie....am luat fier dar putin...am luat cat mi-a zis dar nu a fost suficent
imi pare rau sa citesc ca e anemica! banuiesc ca acum ia un tratament pt anemie nu?
prima data i-am recoltat la cel mare la Terra Aster(in cetate) ,l-au chinuit de offffff offffff ,de 4 ori l-au intepat pana au reusit sa ii ia sange,chiar i-am fost zis la asistenta :daca nici acum nu reusiti ,renunt la analize ,ca imi chinuiti copilul !
apoi am repetat analizele la Vitan,undeva pe strada Closca!(este o bisericuta acolo langa cabinet).aici i-a luat sange un asistent foarte rabdator ,l-a pipait /palpat pana a reusit foarte usor si din prima incercare sa ii ia sange!
Citat:
Anterior postat de Fl0r3ntina Vezi mesajul
buna fetelor,
am intrat sa va spun si eu Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
noi azi plecam la socrii ...ne auzim pe luni.
Va pup!
Sarbatori fericite!
Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul

da, se practica varianta cu sange din vena din cap, ca se vede mai bine si e mai usor.. mai ales la bebelusi... iti zic ca am ramas socata cand la cel cu care eram in salon cand s-a nascut David i-a luat sange de acolo pt analizele de icter... dar nu i-au spus la mama ca de unde ii ia sange , si mama nu a vazut operatiunea, numa cand i l-a adus inapoi .
greu o sa fie cu analizele astea, se pare ca david e ca mine, nu i se vad venele, si la mine trebuie sa mearga pe nimerite, si tot timpul trebuie sa astept mult ca sa se simta ceva vena..
la radu nu i-ai facut analizele deloc?

nu stiu cum e cu suzetele astea... adica david acuma are cea mai mare nevoie de ea.. cand ii ies dintii pt ca altfel isi suge degetele si buza de jos.. deci nu rezolv nimic daca i-o scot..
eu la Radu nu i-am facut inca nici o analiza!
doctorita mea nu recomanda analize daca nu e cazul (daca nu considera ea) ,decat la cerere ! probabil ii voi face si eu undeva dupa sarbatori ,tot asa pt rahitism ,calciu ,fier ...etc!daca ii cer eu bilet de trimitere imi da bilet!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat