View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 25 oct 2009, 06:01:07
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal de ne-mancat noaptea - dara

Multzumesc, Mishutza , ai dreptate, si daca se intampla ziua sa dorm, la fel cand ma trezesc e un reflex/nevoie mai putin controlate, de asta am uitat sa zic. Probabil pt ca ma ingrijoreaza mai putin pt ca macar ma misc dupa aia, diger, nu zapacesc hormoni rezistenta la insulina si alte alea...si reusesc sa nu mananc aiureli (aiureli pt mine). Ajunsesem sa ma suspectez de personalitate borderline (cu 'mancat pentru umplut golul'), desi unele caracteristici lipseau sau or fi camuflate in altele.

Oricum pot sa anunt, am a doua noapte de 'sobrietate' . Nu am mancat, cu ceva eforturi. Mai greu parca a fost la a doua sau a treia trezire, dupa somn profund, ca parca dupa primul somn mai superficial nu am avut asa probleme.

Ce a functionat cel mai tare: sa-mi amintesc ce mi-am propus. Ca dupa somnul profund-profund, parca nu-mi amintesc chiar imediat ce mi-am propus si reflexul e sa mananc. Practic nici nu dureaza mai mult de 3 minute sa-mi infranez reactia, cred.
Am mai incercat sa ma culc mai devreme, sa fac niste exercitii de relaxare inainte de a adormi, pe baza de respiratie.

Va multumesc si va mai tin la curent, acum m-am trezit sa ma duc la niste cursuri la ora 8 si tocmai ce mi-am dat seama ca e 6, nu e 7, ca s-a schimbat ora.