View Single Post
  #6455 (permalink)  
Vechi 14 oct 2016, 08:45:51
farimportantza's Avatar
farimportantza farimportantza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iun 2015
Locaţie: *******, Romania
Dieta: Mod de viata samatos & Rina
Date: 170cm, 74.6kg
Mesaje: 111
Aprecieri acordate: 6
Am fost apreciat(a) de 265 ori in 105 mesaje
Implicit Re: Rina 90"s (etaj XVI)

Citat:
Anterior postat de Alexida Vezi mesajul
Neata!
Cum merge treaba?
Eu am uitat azi sa deselectez zaharul de la cafea Buna a fost!
Pap proteine, dar nu prea multe, ca deseara la botez sigur recuperez.
O sa ma cantaresc oficial cand ajung acasa, desi mari schimbari nu sunt fata de sapt trecuta...
Eu seara sunt mai usoara ca dimineata, se pare ca din cauza super retentiei de apa. Aveti vreo solutie simpla sa scap de apa in plus?

Zi usoara si weekend fara tentatii
Petrecere frumoasă diseară!
E bine ca te-ai bucurat de cafeluta, cei drept si eu in weekend cand imi beau cafeaua acasa o beau cu lapte(zahar oricum nu pun in ea).

Cât despre retentia de apă...prima intrebare care îmi vine in minte este: bei suficienta apă? Se pare ca este un mecanism natural ca atunci cand nu bem suficienta apă organismul sa retină cat de multă poate(e un fel de hai sa umplem burduful in caz de secetă).
O altă cauză posibilă ar mai fi deficitul de potasiu(mai ales daca papi și destul de multă sare)...dar cum tii Rina(deci mananci foarte multe legume si fructe) nu cred ca fie cazul...
Un diuretic ușor si natural care sa te ajute sa mai elimini din apă este ceaiul de matase de porumb(se găsește la plafar din cate știu) dar asta este doar o rezolvare temporară a problemei, cred ca te va ajuta mult mai mult ca găsești cauza pt care retii apă si să o elimini/repari.
farimportantza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1776 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1259 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 485 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat