View Single Post
  #78 (permalink)  
Vechi 03 dec 2011, 15:05:19
Plume's Avatar
Plume Plume este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: disociata
Date: 163cm, 77.5kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cum sa ma invat sa zic "nu" ciocolatei?

Salut, slabutelor! Imi cer scuze ca revin la un topic deja invechit, dar mi se pare cel mai potrivit loc in care sa fac comentarii referitoare la starea mea actuala si la ce a mers pentru mine, la capitolul "dulciuri".

N-am mai intrat de mult pe aici fiindca sincer, ma stresa sa citesc atatea discutii si sfaturi de slabit... Dupa ce m-am inscris pe forum am tinut dieta un pic (dadusem jos 2 kg), apoi am revenit iar la vechile obiceiuri culinare si am ajuns iarasi sa incep sa pun (pusesem la loc un kg din cele 2)... Daca te gandesti mereu numai la dieta si la kilograme si centimetri, te gandesti mereu si la "sacrificiile" pe care le faci si activitatea de a "tine regim" ti se pare mult mai groaznica decat e de fapt . Pe urma, la inceputul lui octombrie, am inceput iar dieta odata cu anul universitar si iata ca am tinut pana acum si mi-a devenit mult mai usor . Ce-i drept, dau jos destul de putin pe saptamana. Saptamana asta, de exemplu, am dat doar 500-600 grame jos; ori cand am inceput regimul speram sa ma mentin la macar 1 kg pe saptamana. Asa, dau jos acel kilogram cam in 2 saptamani. Dar atata vreme cat nu stagnez, sunt fericita. Depinde mult si de ce anume am consumat in saptamana respectiva si cata miscare am facut (asta e una din problemele mele, nu prea fac miscare) si am observat ca e important si cat de mult ma odihnesc.

Am intrat pe site ca sa vad ce dimensiuni aveam inainte si sa vad cam cum stau si in privinta centimetrilor (nu numai a kilogramelor) si mi-am adus aminte de topicul asta si de intrebarea pe care o pusesem, legata de ciocolata.

Eu am reusit pana la urma sa renunt la ciocolata oprindu-ma brusc din consum. Prima oara cand incercasem, in primavara, abordasem problema inlocuind ciocolata cu lapte cu ciocolata neagra si incercand sa mananc foarte putina pe zi. Dar metoda respectiva nu dadea roade fiindca in momentul in care gustam o bucatica imi era brusc mult mai greu sa rezist de la a manca mai multa - decat daca n-as fi gustat deloc. Asa, daca nu am in casa sau nu ma ating de ea deloc, macar pofta nu mai e alimentata si de acea gustarica pe care tocmai am inghitit-o. A fost naspa de rezistat in primele 2 saptamani, dar pe urma m-am obisnuit. Am inlocuit dulciurile de tipul "ciocolata si prajituri" cu un iaurt cu fructe pe zi. Nu e cel mai sanatos produs de pe piata, dar satisface nevoia de dulce, imi ia gandul de la "delicatesele" cu care ma indopam inainte, si mai ajuta si cu digestia. Cele de la Covalact mi se par cele mai potrivite (incerc sa ma feresc de Danone).

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si pentru interesul de care mi l-ati aratat acum cateva luni si va doresc tuturor o slabire (sau o mentinere!) usoara.

Ne mai vedem pe forum .
Răspuns cu citat